V porodnici jako doma. Bulovka otevírá Centrum porodní asistence

3 minuty
Reportáž: Na Bulovce otevírají centrum porodní asistence
Zdroj: ČT24

V Nemocnici Na Bulovce se otevírá Centrum porodní asistence, fakticky jde o takzvaný porodní dům, umístěný však v areálu nemocnice. První nastávající matky by měly začít do předporodní poradny chodit v pátek, rodit budou ještě na klasických sálech. Speciální prostory se otevřou na podzim. Matky budou rodit bez lékařů pod vedením porodních asistentek. V případě komplikací ale bude pomoc nedaleko.

Centrum porodní asistence na Bulovce je první svého druhu v Česku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) však zdůraznil, že by nemělo zůstat osamocené. Ministr očekává, že poslouží jako vzor dalším nemocnicím. Dodal, že úřad bude podporovat právě výstavbu center asistence přímo v nemocnicích, nikoli samostatných porodních domů.

„Naším cílem je vytvořit modelové centrum, které ukáže možnosti, jak české porodnictví rozvíjet a kultivovat při zachování vysoké odbornosti a absolutní bezpečnosti pro rodící ženy,“ uvedl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Zprvu bude porodní centrum v klasických porodních prostorách, až později dostane speciální apartmány
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Jen pro ženy registrované na Bulovce

V porodním centru bez lékařů budou moci rodit ženy, které netrpí nemocí s vlivem na těhotenství, jejich těhotenství probíhá normálně a jde o fyziologické těhotenství. Přijetí však ani při splnění těchto podmínek nebude zcela automatické.

„Služby Centra porodní asistence poskytujeme pouze maminkám registrovaným k porodu v Nemocnici Na Bulovce, kapacita centra je omezena,“ upozornila nemocnice. Centrum by mělo budoucí matku do své péče převzít po její první návštěvě v porodnici, nabídne jí to lékař a žena předem absolvuje ještě ultrazvuk.

Na kontroly pak již bude docházet do centra asistence. „O jednu rodičku se stará vždy jedna porodní asistentka, která vede i předporodní péči a příjem k porodu,“ přiblížila mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová. 

Nové apartmány budou až na podzim

Zprvu se bude rodit na klasických porodních sálech, i když bez lékařů, pouze s asistentkami. Na podzim by ale měly být hotové dva apartmány, které podle vedení nemocnice nebudou vypadat jako nemocniční pokoje či porodní sály. Příští rok začne stavba ještě čtyř dalších.

V apartmánu či zprvu v porodním sále by měla miminka zůstávat s rodiči. „Praktikován bude takzvaný bonding a minimální separace,“ uvedla mluvčí Krautová.

Centrum porodním asistence sice nabídne rodičkám apartmány, ale až na podzim. Zprvu se budou muset spokojit s klasickými sály a nemocničními pokoji
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

„Pokud vše bude bez komplikací, lékaře-porodníka nemusí maminky vůbec vidět. Snažíme se, aby začalo něco, co pro ně bude přirozené a normální – že těhotná žena není nemocná, ale naopak prožívá nejhezčí období svého života,“ dodal Michal Zikán. Mluvčí Bulovky však ujistila, že „jsou definována jasná kritéria komplikací porodu, kdy je přivolán okamžitě dostupný lékař“.

Péče v Centru porodní asistence bude hrazena ze zdravotního pojištění a zároveň k ní zůstane klasická alternativa – žena se bude moci po 36. týdnu těhotenství rozhodnout, zda chce rodit v centru asistence, nebo v klasické porodnici. 

Porodnická revoluce?

Podle Zikána je v souvislosti s přípravou nových center porodní asistence možné hovořit o počínající reformě porodnictví. Předcházel jí i soudní spor. U soudu pro lidská práva ve Štrasburku žalovaly Českou republiku dvě ženy, kterým se nelíbilo, že nemohou rodit doma. Neuspěly však.

Po změnách v porodnictví volaly i ženské organizace. O nastavení podmínek jednala několikrát i rada vlády pro rovnost mužů a žen, která úpravy porodnictví doporučila. Řada lékařů však porody doma odmítá s odkazem na možné komplikace. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil podnikateli Sisákovi v kauze Via Chem Group osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil soud podnikateli Petru Sisákovi osm let vězení. Nepodmíněné tresty dal i dalším obžalovaným. Obžalováno bylo také pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 34 mminutami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 3 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 5 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 6 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 7 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 7 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 15 hhodinami
Načítání...