Další soudce přišel o talár. Kárný senát odvolal kvůli průtahům Vladimíra Maxu

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zbavil funkce libereckého soudce Vladimíra Maxu. Důvodem jsou průtahy zhruba ve stovce spisů. V minulosti už byl soudce dvakrát potrestán snížením platu. V letošním roce už kárný senát jednoho soudce odvolal. O talár přišel Jan Tichý.

Soudce Vladimír Maxa
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Sedmašedesátiletý Vladimír Maxa podle nadřízených na svou práci dlouhodobě nestačil, proto předsedkyně Okresního soudu v Liberci Ivana Šoljaková podala kárnou žalobu. Kárný senát NSS potvrdil, že se soudce dopustil průtahů v naprosté většině případů v délce několika měsíců, ve více než třiceti z nich ale průtahy přesahovaly dobu jednoho roku, minimálně v jednom z nich i více než dva roky.

„Obrana kárně obviněného soudce nebyla až na výjimky přesvědčivá,“ uvedl předseda kárného senátu Tomáš Langášek. Podle senátu Maxa hrubě porušil své povinnosti, když nerozhodoval v přiměřených lhůtách, což mohlo ohrozit důvěru v soud a ve spravedlivé rozhodování. Průtahy navíc neskončily ani přes značné úlevy od libereckého soudu, Maxa od podzimu 2014 do prvních měsíců 2016 nedostával žádné nové spisy.

S věkem problémy soudce nesouvisely

Vladimír Maxa dosud působil na civilním úseku. Je už v důchodovém věku a pobírá penzi. Funkce soudce automaticky zaniká podle zákona koncem roku, v němž dovrší 70 let. „Práce mě baví, chci ji dělat tak, jak umím,“ řekl kárnému senátu Vladimír Maxa.

Maxovy problémy podle předsedkyně soudu nejsou dané věkem, nejde o důsledek stárnutí nebo profesního opotřebení. Situace je prý neuspokojivá celá léta, Maxa má pomalé tempo, špatně organizuje práci svého oddělení, referáty píše ručně.

„Pak se to nabaluje jako sněhová koule. V prvé řadě máme zodpovědnost k účastníkům řízení, nemohou čekat několik let na projednání žaloby,“ řekla Šoljaková.

Soudce Maxa připustil, že se v některých kauzách dopustil průtahů. Nejsou prý ale natolik závažné, aby bylo nutné zbavit jej taláru. Poukázal také na náročnost některých kauz. „Velmi mne mrzí, že jsem opět před kárným senátem, ale nechce se mi odcházet od nedokončené práce s nálepkou neschopného soudce,“ uvedl Maxa ve své závěrečné řeči. Řekl, že chce dostat možnost ty věci dokončit a s čistým štítem odejít.

Místopředsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem Lenka Ceplová v souvislosti s Vladimírem Maxou hovořila o „absolutní absenci sebereflexe“ nebo „jisté procesní bezradnosti“. Nadřízení také vytýkají Maxovi to, že jeho jediná motivace pokračovat v justici je finanční, což soudce popřel. Jen o peníze mu prý nejde.

V minulosti už Maxa přišel dvakrát o část mzdy

V minulosti měl Vladimír Maxa kvůli průtahům dvakrát srážky z platu. Potíže přiznal a sliboval nápravu. I při posledním kárném řízení v roce 2016 mu bezprostředně hrozilo odvolání z funkce, nakonec mu senát dal ještě šanci s tím, že má potenciál, aby změnil svůj styl práce. To se ale nestalo.

Kárný senát může ukládat za různé prohřešky soudcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky. Odvolání z funkce soudce je krajním řešením, které znamená pro dotyčného konec působení v justici. Řádný opravný prostředek neexistuje, lze pouze podat ústavní stížnost, která nemá odkladný účinek.

Letos už jednoho soudce Nejvyšší správní soud taláru zbavil. 9. ledna odvolal Jana Tichého z Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Kárný senát rozhodl, že Tichý, který má psychické problémy, není nadále způsobilý vykonávat svou funkci. Sám odstoupit nechtěl. Kárný senát si objednal znalecký posudek, podle kterého Tichý trpí schizotypní poruchou.