Autobusy v Ústeckém kraji vyjedou i na Vejprtsku

V jízdních řádech autobusů v Ústeckém kraji se škrtat nebude. Úřad nakonec sehnal potřebné vozy i řidiče – potom, co společnost TD Bus v týdnu nečekaně odstoupila od smlouvy. Autobusy okolo Vejprt na Chomutovsku v pondělí vyjedou podle platných řádů. Ještě v pátek přitom hrozilo, že v novém týdnu nevyjede až polovina spojů.

Video Události ČT: Autobusy pojedou i na Vejprtsku
video

Události ČT: Autobusy pojedou i na Vejprtsku

Ústeckému kraji se přes víkend podařilo zajistit dost vozů i řidičů. Nepojede pouze autobus, který zajíždí do Německa. Smlouvu s krajem o zajištění dopravní obslužnosti na Vejprtsku, Podbořansku a v části Lounska nečekaně ukončila firma TD Bus.

Dopravní společnost Ústeckého kraje převzala v polovině září od TD Bus provoz autobusů na Ústecku a Děčínsku a od 1. ledna na Litoměřicku. Ve čtvrtek oznámila firma ukončení činnosti v dalších třech oblastech.

Krajský úřad proto oslovil jiné dopravce s žádostí o pomoc. „Ústeckému kraji nabídli pomoc dopravci z celého Česka, mimo jiné také z Pardubic nebo z Prostějova,“ uvedla redaktorka České televize Renata Myslíková.

„Velké poděkování patří dopravcům, kteří byli velmi vstřícní. Společně se nám podařilo zajistit už od pondělí dopravu v plném rozsahu. Věřím, že situaci se podaří v brzké době zcela stabilizovat,“ uvedl náměstek hejtmana Jaroslav Komínek (KSČM).

Dopravní obslužnost zajistí ve zmíněných oblastech různí dopravci, autobusy tedy nebudou v jednotném zeleném designu, ale budou označeny číslem linky, jak jsou cestující zvyklí. „Po dobu zajištění dopravy v nouzovém režimu nebude vybíráno jízdné,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Prozatím Ústecký kraj uzavřel s dopravci, pro které se nakonec rozhodl, zřejmě dočasné smlouvy. Do konce měsíce pak rozhodne rada kraje, jestli uzavře s vybranými dopravci smlouvy dlouhodobější, třeba na jeden rok, nebo do konce roku. Pak by si dopravu v těchto oblastech vzala pod sebe Dopravní společnost Ústeckého kraje.

Ta už obsluhuje Děčínsko, Ústecko, část Lounska a Litoměřicka. Právě tam stále ještě část spojů nejezdí, kraj stále ještě hledá řidiče.

Autobusová doprava je pro řadu obcí jedinou alternativou, vlaky ve všech obcích nejezdí. Jediným spojem, který na Vejprtsku až do odvolání nepojede, je linka 583 Vejprty–Annaberg–Buchholz.

„Jedná se o linku přeshraniční, která vede prakticky po celé délce na území Německa. Na území cizího státu nelze jednoduše objednat příležitostnou dopravu z legislativních důvodů,“ dodala Fraňková.

Společnost TD Bus si dlouhodobě stěžuje, že kraj firmě dostatečně nekompenzuje náklady spojené s dopravou, ty vzrostly poté, co vláda nařídila zvýšení platů řidičům. Kraj namítá, že podnik nemá na další finanční prostředky nárok.

Kraj nedávno uložil společnosti za neplnění smlouvy pokuty několik desítek milionů korun, podle Komínka jsou ale těžko vymahatelné.