Cituje se Masaryk, ale vláda chce omezit diskusi, zlobí se Bělobrádek po novoročních projevech

Ne jeden, ale hned tři nejvyšší ústavní činitelé promluvili k národu na přelomu let 2018 a 2019. Prezident Miloš Zeman hovořil o volbách, opozici i ekonomice, předsedové obou parlamentních komor hovořili o napětí ve společnosti, svobodě a demokracii. Ne každého „maraton“ politických projevů oslovil – jak zaznělo od opozičních politiků v Událostech, komentářích, apely na demokratické tradice vyznívají často do ztracena.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Tři novoroční poselství místo jednoho

Vždy v novodobé české historii až do roku 2013 zněl první den roku novoroční projev prezidenta republiky. Miloš Zeman po svém nástupu do úřadu tradici změnil a k národu promlouvá již na svatého Štěpána. Letos se však uvolněného prostoru chopili dva politici, kteří v ústavním pořádku stojí hned za prezidentem – předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

„Iniciativa vzešla ze Senátu. Já jsem říkal, že by prezidentský stačil. (…) Nebyl jsem si jistý, ale teď to vnímám pozitivně,“ řekl s denním odstupem šéf dolní komory.

Vondráček zdůraznil potřebu diskuse. ANO ji chce omezit, kontroval Bělobrádek

Ve svém projevu odkazoval Radek Vondráček na prezidenta Masaryka, připomněl jeho myšlenku o demokracii jako diskusi a zdůraznil i potřebu respektovat práva menšin. Předseda opoziční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ale v Událostech, komentářích v reakci na Vondráčkův projev hovořil o floskulích a prázdných slovech.

„Neustále slyšíme klišé, cituje se prezident Masaryk a další lidé, ale skutek utek. Když se podíváte na realitu (….), je tam návrh, jak omezit diskusi ve sněmovně a podobně,“ srovnal Bělobrádek slova předsedy sněmovny s návrhy na změny jednacího řádu dolní komory.

Domnívá se přitom, že slova jako demokracie ztrácejí svůj význam. „Už to, že se často používá výraz projev, a ne proslov – protože projev může být i nonverbální – znamená, že se posouvají významy slov. To je i případ slov diskuse, demokracie nebo parlament,“ podotkl opoziční poslanec.

Radek Vondráček se navíc při apelech na demokracii a zdůraznění významu diskuse musel bránit srovnání svých slov s tím, co říká předseda ANO a premiér Andrej Babiš. Ten považuje parlament za „žvanírnu“. „To je jeho názor. Má ho konzistentní pět let a je to součást toho, že každý má právo říct svůj názor. Diskusi ctím,“ podotkl v Událostech, komentářích předseda sněmovny.

Hilšer: Prezident řekl řadu polopravd, které se blížily lžím

Senátor Marek Hilšer nepřímo připustil, že mu Vondráčkův projev přišel z oné trojice nejvíce pozitivní. „U každého z řečníků bylo něco jiného pozitivního, ale musím říct, že u dvou – pana prezidenta a pana Kubery – na mě zavála spíše minulost, minulý styl politiky. Neslyšel jsem žádnou perspektivu do budoucnosti, pojmenování témat, která jsou pro společnost důležitá a neslyšel jsem ani návrhy toho, kam by měla společnost směřovat,“ míní senátor.

Připustil přitom, že Miloš Zeman o některých tématech hovořil konkrétně, domnívá se však, že ne zcela přesně. „Řešil některá témata, o kterých bychom mohli zásadně diskutovat. Zazněla ale podle mého názoru také řada polopravd, které se blížily až lžím a demagogiím. Například z hlediska hysterie, co se týče špionáže,“ poznamenal Marek Hilšer.

Z trojice projevů namísto jednoho by se mohla stát tradice. Nestane-li se nic mimořádného, budou ve třech nejvyšších ústavních funkcích titíž lidé jako nyní a Radek Vondráček připustil, že by opakování letošního modelu mohlo připadnout v úvahu.

„Podle sledovanosti a toho, jaký byl dopad na diváky, si myslím, že to mělo smysl,“ podotkl. Jasně však další svůj novoroční projev ještě slíbit nechtěl. „To si řekneme na konci roku 2019,“ předpověděl.

Video Události
video

Zeman ve vánočním projevu kritizoval protivládní demonstrace

Zeman ve vánočním projevu kritizoval protivládní demonstrace

Novoroční projev předsedy Senátu

Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny