Svoboda nám pomalu protéká mezi prsty, aniž si to uvědomujeme, řekl v novoročním projevu Kubera

Kritika státu, který občany považuje za služebníky, i zloby a nenávisti na sociálních sítích zazněla v novoročním projevu předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Je však přesvědčen, že Česko je plné úžasných lidí, byť Čechům chybí více pokory a současně více sebevědomí. Mrzí ho však, že slova jako „dobrý den“ nebo „děkuji“ skoro zmizela ze slovníku lidí. Negativně vnímá i to, jak se nakládá s občanským zákoníkem a varuje před ztrátou svobody.

Video Novoroční projev předsedy Senátu Parlamentu ČR 2019
video

Novoroční projev předsedy Senátu

Čechům chybí více pokory a úcty k práci druhých, míní předseda Senátu. „Typický je přezíravý postoj k lidem, kteří se živí manuální prací. Před několika dny řekl jeden známý ekonom, kterého si jinak vážím, že učební obory nemají v digitálním věku budoucnost. Přál bych mu, až bude renovovat koupelnu, nevím proč, ale nejčastěji se renovují koupelny, aby přišel digitální obkladač s mobilem, aby si mohl vygooglovat, jak se lepí obkládačky,“ řekl Kubera.

Dodal, že spolu s tím jde ale i nedostatek sebevědomí a víry v naše schopnosti. „Jsme neskutečně šikovní, na čemž se paradoxně podepsalo období totality. Neznám jinou zemi, kde by si houslový virtuos nebo chirurg vlastníma rukama postavil dům,“ poznamenal.

Negativně však vnímá vytrácející se slušnost. „Kouzelná slůvka jako dobrý den nebo děkuji skoro zmizela z našeho slovníku. Sociální sítě jsou plné zloby a nenávisti. Dokonce i štědrovečerní pohádka vyvolává vlnu nenávisti. Jeden nestačí žasnout. Už jsme si skoro zvykli, že světoví i místní politici komunikují, nezaměňujte se slovem mluví, na sociálních sítích a jejich komunikace nebývá příliš vřelá. Právě naopak. A nebývá to zdaleka jen u politiků,“ zmínil Kubera.

Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera

předseda Senátu

„Skoro se bojím, co se bude dít při letošním kulatém výročí. Naštěstí naši milí dobrodějové nezařadili 17. listopad mezi dny zavřených obchodů, takže vášně bude tlumit nakupování.“

Jaroslav Kubera

předseda Senátu

Češi ale nejsou horší než jiné národy, dodává. „To jen někteří se nám snaží namluvit, že korupce je u nás větší než jinde, aby si z boje proti korupci mohli udělat dobrý byznys, krade se více než jinde, povolit pivo po obědě u vody nebo na kole nelze, protože povolíš jedno a Čech, Moravan a Slezan dá dvě, a nedejbože zvýšit rychlost na dálnici, ostatně proč taky, když v zimě bývá často nulová,“ upozorňuje.

Kubera: K vymáhání práva stát nemá sílu a nedovoluje mu to ani politická korektnost

Kritický je pak vůči státu. „Stát s velkým 's', který nás považuje za služebníky s malým 's'. Zdánlivě se o nás stará od narození až do smrti,“ řekl. „Aby se stát o nás mohl dobře starat, musí nás mít pod kontrolou. Tu vykonává pomocí zákonů. Každá jednotlivá událost musí být vtělena do zákona, ale k vymáhání práva stát nemá sílu a nedovoluje mu to ani politická korektnost, která už dávno přesahuje všechny meze. Více než milion našich občanů je dehonestován za to, že podlehli jedné z mnoha lidských neřestí – kouření, a to přesto, že přispívají do státního rozpočtu částkou téměř 80 miliard korun ročně. Bohužel, některým lidem, o kterých řekl profesor Knížák, že by byli nejraději, kdyby žil jejich život někdo za ně a oni by ho zpovzdálí jen pozorovali, takový stav vyhovuje,“ přiblížil.

„A aby toho nebylo dost, chystá stát masivní digitalizaci, prý abychom si všechno mohli vyřídit z domova. Jenže potíž je v tom, že digitalizovaná hloupost zůstane hloupostí. Také nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů je úžasné. Ti, kteří osobní údaje kradli, aby s nimi mohli obchodovat, je dnes získávají zcela legálně,“ míní.

Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera

předseda Senátu

„Trvejme na tom, že ne chřástal polní a brouk páchník jsou pány tvorstva, ale že muž a žena a rodina v širším slova smyslu ční nad vším ostatním jako Mount Everest.“

Jaroslav Kubera

předseda Senátu

Zato z občanského zákoníku je podle něj dnes trhací kalendář. „Jeden z nejdůležitějších paragrafů říká, že osobnost člověka je chráněna, každý je povinen ctít svobodné rozhodnutí člověka žít podle svého. Tento paragraf je soustavně porušován a svoboda nám pomalu protéká mezi prsty, aniž si to uvědomujeme,“ varoval.

„Například máme brát jako fakt, že mezi ženou a mužem není žádný rozdíl. Jeden je zcela zásadní. Ženy jsou mnohem krásnější než muži, a proto nám zakazují se jejich krásou kochat. Naštěstí si nemusíme nechat všechno líbit. Trvejme na tom, že ne chřástal polní a brouk páchník jsou pány tvorstva, ale že muž a žena a rodina v širším slova smyslu ční nad vším ostatním jako Mount Everest,“ doplnil.

Nabádá, aby se lidé chovali k ostatním tak, jak by chtěli, aby se oni chovali k nim. „Hledejme to, co nás spojuje, i když je to někdy těžké. Žijme podle hesla 'žít a nechat žít' a s vědomím, že slušnost není slabost,“ vyzval.

Stáhněte si novoroční projev Jaroslava Kubery 10.31 MB