Pod Šumavou hrozí po silném dešti povodeň, varují meteorologové. Na Moravě bude vydatně sněžit

Český hydrometeorologický ústav vydal na pátek výstrahy na silný déšť i silné sněžení. Sníh bude padat hlavně na Moravě a ve Slezsku a na horách na severovýchodě Čech. V jižních Čechách však bude tepleji a bude pršet. Na Šumavě bude déšť tak vydatný, že zřejmě stoupnou hladiny některých řek. V povodí Otavy, Blanice a horní Vltavy by mohly vystoupat až na druhý povodňový stupeň.

Video Události za okamžik a počasí
video

Předpověď počasí: Hrozí i povodně

Předpověď počasí: Hrozí i povodně

UDÁLOSTI: Sníh, který pokryl i nížiny, podle meteorologů nevydrží

Během pátku a noci na sobotu naprší na východní Šumavě až 50 milimetrů za 24 hodin. Výstrahu na vydatný déšť vydali meteorologové pro Českokrumlovsko, Prachaticko a Vimpersko. V podhůří by sice neměly být srážky tak vydatné, ale voda, která na Šumavě spadne, nezmizí.

V povodí Otavy, Blanice a Vltavy nad Lipnem hrozí, že řeky či potoky vystoupají na první nebo i druhý povodňový stupeň. „Voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny,“ varoval ČHMÚ. Zároveň vyzval – byť v tomto ročním období možná zbytečně – aby se lidé nechodili při povodni koupat nebo zdivočelou vodu nesjížděli na lodích. 

Pršet bude v Čechách i na dalších místech, i když ne tak vydatně jako na Šumavě. „Sněžit by mělo pouze na horách, takže v nížinách to vypadá na Vánoce na blátě,“ podotkl meteorolog Pavel Karas.

Na Moravě, ve Slezsku a také na horách na severovýchodě Čech by naopak mělo v pátek sněžit neméně silně, než bude jinde pršet. I kvůli sněžení vydali meteorologové výstrahu, která platí pro pátek od 12:00 do 20:00. Sněhu by mohlo přibývat až o tři centimetry za hodinu. V Jeseníkách a celém Moravskoslezském kraji bude v pátek odpoledne také silně foukat s nárazy o rychlosti až 70 km/h, na horách i 110 km/h. V sobotu by pak mohl vítr zesílit v celé republice.

Při prudkém dešti i sněžení by měli být opatrní v prvé řadě řidiči. Za deště musí počítat s tím, že se některé silnice ocitnou pod vodou a hrozí aquaplaning. Tam, kde nasněží, se zase může stát, že budou silnice nesjízdné. V obou případech bude také snížená viditelnost.