Podle policie bylo vyhození kytic politiků na Národní třídě přestupkem

Aktivisté, kteří v sobotu u památníku na Národní třídě vyhodili do odpadkového koše kytice od některých politiků, se podle policie dopustili přestupku proti majetku a občanskému soužití. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana nepřesáhla způsobená škoda částku pět tisíc korun. Případ proto policie předala městské části Praha 1.

V koši v sobotu skončily kytice, které na Národní třídě položil premiér Andrej Babiš (ANO) a šéf SPD Tomio Okamura, i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Média už dřív uvedla, že kytice vyhodil politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin.

Gemund v rozhovorech s novináři vysvětloval své jednání tím, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie v zemi a lidé jako Babiš či Okamura se podle demokratických pravidel podle něj nechovají. Prohlásil, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně.

„Celou věc vnímáme jako podezření z přestupku proti majetku a občanskému soužití. Kompetentní k řešení takových deliktů je příslušný správní orgán, v tomto případě správní orgán městské části Prahy 1,“ uvedl k tomu policejní mluvčí.

Přesvědčení, že případ skončí jako přestupek, už o víkendu vyjádřil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj policie postupovala správně a podle zákona, když se začala vyhozenými kyticemi zabývat. „Pokud by to neudělala, tak někdo řekne, že pochybila,“ uvedl Hamáček.