Piráti a SPD požádali o schůzi sněmovny k platům. Bude asi 16. listopadu

4 minuty
UDÁLOSTI: Mimořádná schůze k poslaneckým platům
Zdroj: ČT24

Poslanci Pirátů a SPD požádali o svolání mimořádné schůze sněmovny kvůli platům politiků. Pravděpodobně se – kvůli lhůtám – uskuteční v pátek 16. listopadu.

Piráti a SPD chtějí, aby se poslanci co nejdříve dostali ke třetímu čtení novely, která by měla omezit růst platů ústavních činitelů včetně poslanců samotných. Kdyby zůstalo u řádných schůzí, došlo by na ni až v prosinci. Mimořádná schůze by měla zvýšit šanci, že novelu stihne do konce roku projednat Senát, podepsat prezident a začne platit od počátku příštího roku.

„Mimořádná schůze k tomuto bodu je jediná možnost, jak zabránit tomu rychlému růstu platů ústavních činitelů,“ řekl již předem předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Program mimořádné schůze by mohli podle dosavadních vyjádření podpořit poslanci ANO a KDU-ČSL. 

Podle předsedy SPD Tomia Okamury připadá v úvahu svolání poslanců příští pátek 16. listopadu. „Mluvil jsem s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Na 90 procent to vypadá, že ta schůze by byla příští týden v pátek,“ řekl Okamura. Dodal, že je to jediný možný termín, aby se schválení návrhu dalo stihnout.

Naopak ODS, TOP 09 a část ČSSD chtějí zachovat současný model. Argumentují tím, že jde o automatický výpočet, do kterého již není potřeba nijak zasahovat. Poslanec ČSSD Ondřej Veselý podotkl, že nechce rozhodovat o svém vlastním platu. Jan Skopeček z ODS zase upozornil, že hrozící skokový růst v příštím roce je „způsoben jenom tím, že v minulosti si politici kvůli ekonomické krizi platy zmrazili“.

Schůze s mnoha scénáři

Návrh na snížení růstu platů připravila původně vláda, Piráti i SPD však při projednávání ve sněmovně přednesli zásadní pozměňovací návrhy. Souboj se svede de facto o tři návrhy. Vedle zachování současného modelu, který platy zvyšuje automaticky, je zde vládní cesta a podnět opozice, jež schůzi iniciovala.

Kabinet ANO a ČSSD hodlá změnit výpočet platů v příštím roce tak, že poslanci či senátoři dostanou přidáno zhruba o šest a půl tisíce namísto necelých patnácti tisíc korun (srovnání automatické valorizace a vládního zvýšení viz infobox). Pro tuto cestu chce hlasovat část sociální demokracie i hlavní vládní hnutí. „Určitě jim důrazně domluvím, aby tenhle návrh podpořili,“ prohlásil premiér Andrej Babiš.

SPD potom navrhla platy úplně zmrazit. „SPD v žádném případě nepodpoří zvyšování platů politiků. Nejprve se bude hlasovat o našem pozměňovacím návrhu a to je zamražení,“ sdělil předseda hnutí Tomio Okamura.

Piráti by zase chtěli změnit výpočet tak, že by šlo o násobek průměrného příjmu nikoli ve veřejné sféře, ale celkového průměru. A mají i komunistickou podporu. „Pirátský návrh navázání na průměrnou mzdu je totožný s naším návrhem, opakovaně jsme takový návrh bez úspěchu podávali, čili je nám tedy bližší,“ sdělil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

V Poslanecké sněmovně se teď hraje hlavně o to, kdo ze všech stran vyjde z celé situace vítězně. Nakonec by se ani mimořádná schůze konat nemusela. Poslanci by si prodloužili až do pátku a probrali by růst platů na řádné schůzi. „Žádoucí je stav, abychom věci probírali na řádných schůzích. Na řádné schůzi bychom mohli probrat jiná třetí čtení,“ podotkl šéf dolní komory Radek Vondráček.

Sněmovní výbory navíc návrhy Pirátů a SPD nepodpořily. Doporučily plénu přijmout vládní předlohu beze změn. Ať už projde jakákoliv verze růstu platů, musí ji ještě schválit senátoři. Pokud by zákon vrátili, znamenalo by to pro poslance, že by museli do práce ještě jednou, a to mezi prosincovými svátky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 1 hhodinou

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
12:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
15:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 8 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 15 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 23 hhodinami
Načítání...