Piráti a SPD požádali o schůzi sněmovny k platům. Bude asi 16. listopadu

Poslanci Pirátů a SPD požádali o svolání mimořádné schůze sněmovny kvůli platům politiků. Pravděpodobně se – kvůli lhůtám – uskuteční v pátek 16. listopadu.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Mimořádná schůze k poslaneckým platům

Piráti a SPD chtějí, aby se poslanci co nejdříve dostali ke třetímu čtení novely, která by měla omezit růst platů ústavních činitelů včetně poslanců samotných. Kdyby zůstalo u řádných schůzí, došlo by na ni až v prosinci. Mimořádná schůze by měla zvýšit šanci, že novelu stihne do konce roku projednat Senát, podepsat prezident a začne platit od počátku příštího roku.

„Mimořádná schůze k tomuto bodu je jediná možnost, jak zabránit tomu rychlému růstu platů ústavních činitelů,“ řekl již předem předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Program mimořádné schůze by mohli podle dosavadních vyjádření podpořit poslanci ANO a KDU-ČSL. 

Podle předsedy SPD Tomia Okamury připadá v úvahu svolání poslanců příští pátek 16. listopadu. „Mluvil jsem s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Na 90 procent to vypadá, že ta schůze by byla příští týden v pátek,“ řekl Okamura. Dodal, že je to jediný možný termín, aby se schválení návrhu dalo stihnout.

Naopak ODS, TOP 09 a část ČSSD chtějí zachovat současný model. Argumentují tím, že jde o automatický výpočet, do kterého již není potřeba nijak zasahovat. Poslanec ČSSD Ondřej Veselý podotkl, že nechce rozhodovat o svém vlastním platu. Jan Skopeček z ODS zase upozornil, že hrozící skokový růst v příštím roce je „způsoben jenom tím, že v minulosti si politici kvůli ekonomické krizi platy zmrazili“.

Schůze s mnoha scénáři

Návrh na snížení růstu platů připravila původně vláda, Piráti i SPD však při projednávání ve sněmovně přednesli zásadní pozměňovací návrhy. Souboj se svede de facto o tři návrhy. Vedle zachování současného modelu, který platy zvyšuje automaticky, je zde vládní cesta a podnět opozice, jež schůzi iniciovala.

Kabinet ANO a ČSSD hodlá změnit výpočet platů v příštím roce tak, že poslanci či senátoři dostanou přidáno zhruba o šest a půl tisíce namísto necelých patnácti tisíc korun (srovnání automatické valorizace a vládního zvýšení viz infobox). Pro tuto cestu chce hlasovat část sociální demokracie i hlavní vládní hnutí. „Určitě jim důrazně domluvím, aby tenhle návrh podpořili,“ prohlásil premiér Andrej Babiš.

SPD potom navrhla platy úplně zmrazit. „SPD v žádném případě nepodpoří zvyšování platů politiků. Nejprve se bude hlasovat o našem pozměňovacím návrhu a to je zamražení,“ sdělil předseda hnutí Tomio Okamura.

Piráti by zase chtěli změnit výpočet tak, že by šlo o násobek průměrného příjmu nikoli ve veřejné sféře, ale celkového průměru. A mají i komunistickou podporu. „Pirátský návrh navázání na průměrnou mzdu je totožný s naším návrhem, opakovaně jsme takový návrh bez úspěchu podávali, čili je nám tedy bližší,“ sdělil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

V Poslanecké sněmovně se teď hraje hlavně o to, kdo ze všech stran vyjde z celé situace vítězně. Nakonec by se ani mimořádná schůze konat nemusela. Poslanci by si prodloužili až do pátku a probrali by růst platů na řádné schůzi. „Žádoucí je stav, abychom věci probírali na řádných schůzích. Na řádné schůzi bychom mohli probrat jiná třetí čtení,“ podotkl šéf dolní komory Radek Vondráček.

Sněmovní výbory navíc návrhy Pirátů a SPD nepodpořily. Doporučily plénu přijmout vládní předlohu beze změn. Ať už projde jakákoliv verze růstu platů, musí ji ještě schválit senátoři. Pokud by zákon vrátili, znamenalo by to pro poslance, že by museli do práce ještě jednou, a to mezi prosincovými svátky.