Řidičský průkaz si letos musí vyměnit ještě 140 tisíc motoristů

Řidičský průkaz si musí do konce roku vyměnit přes 140 tisíc motoristů, což je stále zhruba třetina všech, kterým letos platnost průkazu vypršela. Nejvíce se výměna týká motoristů starších 61 let, nejméně skupiny do 30 let. Celkem si letos vyměnilo průkaz více než 514 tisíc řidičů. 

O výměnu dokladu mohou lidé požádat tři měsíce před skončením jeho platnosti. Nutné je donést platný doklad totožnosti a nynější řidičák. Při podání žádosti už řidič nemusí předkládat papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální.

Výměna propadlého průkazu je zdarma, v ostatních případech zaplatí řidič 200 korun. Pokud motorista využije vydání v expresním termínu do pěti pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun. 

Od července je možné o průkaz zažádat na jakémkoli z 206 úřadů s rozšířenou působností. Týká se to i průkazů profesní způsobilosti či paměťových karet digitálního tachografu. Do konce června se průkazy vydávaly pouze v místě trvalého bydliště.

Za řízení s propadlým řidičským průkazem motoristům hrozí pokuta do 2000 korun, v případě správního řízení až 2500 korun.