Cirkusy se brání. O plánovaném zákazu drezury zvířat nevěděly

3 minuty
Události ČT: Spor o cirkusová zvířata
Zdroj: ČT24

Zástupci největších českých cirkusů se spojili a žádají odbornou, společenskou i politickou diskusi o úplném zákazu vystupování a drezury zvířat, který chce navrhnout ministerstvo zemědělství (MZe). Podle provozovatelů úřad návrh oznámil bez empirické studie, výzkumu či sběru dat v terénu.

Zástupci cirkusů se ve čtvrtek shodli, že o chystané novele zákona na ochranu zvířat proti týrání neměli předem žádné indicie. Shodli se na tom v Cirkusu Humberto v pražské Krči.

Podle provozovatelů je drezura nenásilná, dělá se formou hry, za odměnu. „Zvířata neproskakují hořícími obručemi, protože to je u nás zakázáno,“ uvádí ve společné tiskové zprávě.

Podle nich také zvířata nežijí v malých klecích, protože od 90. let musí mít vlastní venkovní výběhy. „Důležité je poznat psychologii zvířat, každé je jiné. Musíte odhadnout jejich možnosti. Je to jako s dětmi, někdo je na basketbal, někdo na hokej,“ řekl na konferenci Hynek Navrátil starší, majitel Cirkusu Humberto.

„Když zvířeti ublížíte, má zakódováno, že jste nepřítel, celý život vás bude víceméně nenávidět. Kdyby se zvířata neměla dobře, nebudou se rodit. Nikdy bych necvičil divoké zvíře, protože poznalo jiný život. Pokud se narodí v kleci, cítí v ní pocit bezpečí,“ doplnil Jaromír Joo z Národního cirkusu Jo-Joo.  

Zástupci cirkusů chtějí do pracovní skupiny ministerstva

MZe v pátek uvedlo, že navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování zvířat. Obsahuje ho novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která prošla meziresortním připomínkovým řízením. Resort vyřizuje 300 stran připomínek k zákonu.

V úterý úřad informoval, že založí pracovní skupinu, která má o podmínkách zákazu rozhodnout. V té by měli být například zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.

Podle Hynka Navrátila mladšího z Cirkusu Humberto ale zatím žádný zástupce cirkusů pozván nebyl. „Chceme do expertní skupiny povolat jednoho či více z nás. Nesouhlasíme s tím, aby ve skupině seděla jen jedna strana. Požadujeme, aby nás pozvali k vyjednávacímu stolu,“ řekl.

Veterináři kontrolují cirkusy pravidelně

Cirkusy podléhají pravidelným kontrolám veterinární správy. „Minimálně čtyřikrát měsíčně jsme kontrolováni. Nikde nebývá shledán závažný problém, možná banality. Máme z kontrol i protokoly. Týrané zvíře vypadá úplně jinak než naše cirkusové,“ uvedl Navrátil starší.

Veterináři loni provedli 107 kontrol v 39 cirkusech, z toho dvě na podnět. V sedmi z nich zjistili závadu, třikrát šlo o nevhodné podmínky ustájení zvířat, pětkrát o administrativní nesrovnalosti, například neoznámení veřejného vystoupení krajské veterinární správě.

Letos do září provedli 115 kontrol, 15 z nich bylo na podnět. Chyba byla konstatována v 13 případech, většinou šlo znovu o administrativní náležitosti, dvakrát však byla zvířata nevhodně ustájená nebo se o ně nepečovalo řádně, jednou pak například chybělo očkování psů proti vzteklině. Údaje poskytla Státní veterinární správa.

Do cirkusů podle provozovatelů letos zavítalo zhruba 300 tisíc návštěvníků. Zvířat v cirkusech je kolem 900. Státní veterinární správa uvedla, že si přesnou statistiku o počtech zvířat v cirkusech nevede. Na tiskové konferenci ale majitelé cirkusů reagovali, že krajské veterinární správy údaje mají.

obrázek
Zdroj: ČT24

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Před několika týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14 tisíc lidí.

Zhruba stovka lidí také na začátku října demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 8 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 8 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 9 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 9 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 9 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 11 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 11 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...