Babiš už Hradu navrhl Petříčka do čela ministerstva zahraničí

Premiér Andrej Babiš (ANO) již oficiálně navrhl prezidentu Miloši Zemanovi na post ministra zahraničních věcí kandidáta koaliční ČSSD Tomáše Petříčka. Premiér předpokládá, že prezident Petříčka do funkce jmenuje.

Tomáš Petříček
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Myslím si, že je potřebné, abychom to měli za sebou a aby byla vláda kompletní,“ konstatoval Babiš s tím, že se s Petříčkem sejde v úterý – poté bude následovat i schůzka u prezidenta na zámku v Lánech.

Sociální demokracie přitom do čela Černínského paláce původně navrhovala europoslance a svého pražského člena Miroslava Pocheho. Toho ale prezident odmítl, argumentoval mimo jiné jeho údajně příliš vstřícným postojem k migraci. Nyní uvedl, že nový kandidát Lidového domu má slušné kvalifikační předpoklady pro tuto funkci; mohou být důležitější než jeho vazba na Pocheho.

Nominace bez problémů?

Petříček totiž v minulosti působil jako Pocheho asistent v Evropském parlamentu, od srpna je politickým náměstkem ministra zahraničí. Ministerstvo dočasně vede předseda ČSSD a minstr vnitra Jan Hamáček.

Zeman také uvedl, že o tom, zda Petříčka ministrem skutečně jmenuje, se rozhodne po schůzce s ním. Podle vyjádření šéfa sociálnědemokratických poslanců Jana Chvojky pro Otázky Václava Moravce měl ale prezident údajně šéfovi ČSSD slíbit, že s novou nominací už „nebude dělat problémy“.