Policista v civilu, který v Plzni zasáhl proti řidiči pistolí, trestný čin nespáchal

Policejní důstojník  Vladimír Slavotínek, který loni zasáhl se zbraní proti řidiči, jenž ho problikával na rušné Karlovarské ulici v Plzni, trestný čin nespáchal. Soud předá jeho případ policii ke kázeňskému postihu. Bývalý zástupce velitele krajské zásahové jednotky byl obžalovaný ze zneužití pravomoci úřední osoby a hrozilo mu až pět let vězení.

Vladimír Slavotínek
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

„Bez rozumných pochybností bylo prokázáno pouze to, že obžalovaný přistoupil k vozidlu (řidiče). Bez prokázání příslušnosti ho vulgárně oslovil. Naklonil se do vozidla a požadoval po poškozeném, aby vystoupil. Rozhodně nebylo prokázáno, že by se při tomto na poškozeném dopustil fyzického násilí,“ uvedla soudkyně Okresního soudu Plzeň-město Lucie Bočková.

O kázeňském přestupku by podle zákona rozhodoval krajský ředitel policie. Proti rozsudku se nyní může do tří dnů odvolat pouze státní zástupce, který si vzal lhůtu na rozmyšlenou. Advokát poškozeného řidiče uvedl, že doufá, že se žalobce odvolá. Právní zástupce policisty je s verdiktem spokojený.

U plzeňského soudu se promítal audiovizuální záznam incidentu z autokamery řidiče, který uvedl, že policisté riskantní jízdou v černém mercedesu bez označení omezovali dodávku s invalidou, a proto je probliknul. 

Policisté muže následně vyzývali k zastavení a na velké křižovatce mu pak zablokovali cestu. Slavotínek měl v ruce zbraň a dožadoval se dokladů. Podle poškozeného i jeho advokáta policista vytáhl muže násilně z auta v takzvané kravatě, nadával mu a uhodil ho.

„Neudeřil jsem ho, nepoužil fyzické násilí, nevzal jsem ho do kravaty,“ tvrdil obžalovaný. Jeho právní zástupce Prokop Beneš uvedl, že řidič do policejního vozu ze strany opakovaně najížděl, a to ve zúžených pruzích na opravovaném mostě. Poté policistům velmi rychle ujížděl, nereagoval na majáky, světelné signály ani na služební průkaz s odznakem, který mu ukazovali z okna vozu.

Zbraň prý Slavotínek nesl jen jako taktický prvek hlavní k chodníku. Uvedl také, že spolu s kolegou byli nasazeni do akce jiného útvaru, při němž měl být kvůli únosu dítěte zadržen nebezpečný pachatel. Případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která navrhla policistu obžalovat.