
UDÁLOSTI: Vysokoškoláci mají problém sehnat bydlení na nový semestr
Studenti, kteří hledají nájemní bydlení, to mají v posledních letech stále těžší. Musí sahat čím dál hlouběji do kapsy, a pokud vůbec na volný pokoj narazí, setkají se i se zvláštními požadavky a kuriózními příplatky. „Jednou mi paní říkala, že ke mně mohou návštěvy, ale za stovku na noc,“ nastínila studentka brněnské vysoké školy Andrea Mužíková.
Nepomáhá ani to, že postupně roste tolerance vysokoškoláků na čas, který ze svého bydlení potřebují k cestě do školy. Zatímco před dvěma lety to bylo mírně přes půl hodiny, letos již jsou ochotni cestovat i hodinu, jak ukázala statistika společnosti Bezrealitky.cz.
Protože ubývá studentských bytů, začínají se vysokoškoláci vracet na koleje. Jenže i tam už docházejí volné kapacity. Například Univerzita Karlova má již nyní – měsíc před začátkem semestru – z 11 tisíc lůžek zaplněno 90 procent. Školám tak nezbývá než poohlédnout se po dalších prostorách.
„Snažíme se třeba prostory, které nebyly využívány pro studenty, postupně přebudovávat na studentské ubytování,“ ujistil ředitel Kolejí a menz Univerzity Karlovy Jiří Macoun. Ministerstvo školství chce navíc na konci roku zahájit program na rekonstrukci kolejí. Pokud ho vláda schválí, vyčlení na něj dvě a půl miliardy korun.