Nová koalice zpečetěna podpisy. Sobotka věří, že Zeman bude ctít ústavu

Praha - Zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL podepsali v Poslanecké sněmovně koaliční smlouvu. Jeden originál podepsané smlouvy odnese předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na Hrad. Termín schůzky ale ještě stanovený nebyl. Sobotka očekává, že prezident Miloš Zeman nebude se jmenováním premiéra otálet. Podle řady komentátorů by ale mohly nastat problémy u jednotlivých ministrů. Kdo všechno by měl zasednout v budoucí vládě, najdete zde.

„72 dní po volbách do Poslanecké sněmovny můžeme oznámit, že je hotovo… Očekáváme, že prezident republiky by měl nyní neprodleně jednat na základě ústavy… Nejsou zde žádné faktické důvody k tomu, aby prezident odkládal své první klíčové ústavní rozhodnutí, to jest jmenování nového premiéra,“ řekl po podpisu koaliční dohody Sobotka. Poté, co předloží prezidentovi seznam členů vlády, měl by podle něj Zeman návrh respektovat.

Ústava ale nedává žádný termín, do kdy musí prezident premiéra jmenovat. Příští týden navíc čeká Zemana návštěva Karlovarského kraje. Pokud se bude chtít osobně seznámit s každým z budoucích ministrů, může se termín jmenování vlády protáhnout až do února, kdy se zase Zeman chystá na zahájení olympijských her do Soči.

Vláda má mít 17 postů včetně premiéra a dvou ministrů bez portfeje. Sociální demokracii připadne osm míst, hnutí ANO šest a lidovcům tři. ANO i KDU-ČSL budou mít po jednom vicepremiérovi. „Náš společný program se, myslím, poměrně povedl a je velmi důležité, abychom ho dokázali realizovat a abychom na něj našli dostatečné množství finančních prostředků,“ řekl po podpisu smlouvy předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.  

Bohuslav Sobotka: „Vznikající koalice je připravena jak po programové, tak po personální stránce na to, aby se ujala vládní odpovědnosti. Pro Českou republiku je to naděje na pozitivní obrat, naděje na podporu hospodářského růstu a posílení zaměstnanosti. Naděje a šance na to, aby se zlepšilo celkové fungování státu a aby lidé byli s chodem země lépe spokojeni, než tomu bylo v minulosti.“

Sobotka na koaličním brífinku informoval i o předběžné vládní nominaci za ČSSD. Ministrem zahraničí by měl být místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, na pozici ministra vnitra strana navrhla místopředsedu Milana Chovance, na post šéfa resortu zdravotnictví Svatopluka Němečka. Současný radní Kraje Vysočina Petr Krčál je nominovaný na post ministra práce a sociálních věcí, Jan Mládek pak na pozici ministra průmyslu a obchodu. Senátor Marcel Chládek by měl stanout v čele resortu školství. Na poslední post je za ČSSD nominovaný senátor Jiří Dienstbier, který by měl mít na starosti otázku lidských práv a rovných příležitostí a bude současně šéfem Legislativní rady vlády. 

Babiš hájil své ministry: Stropnický obranu zvládne

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se zastal svých kandidátů na ministry. Antonín Prachař, který má být ministrem dopravy, už podle něj prodal svou firmu, která se zabývá přepravou: „Není pravda, že je stále majitelem, je zde poslední splátka. Rozhodně se nejedná o nějaký střet zájmů, jak bylo deklarováno.“ Postavil se i za Martina Stropnického, který má usednout na ministerstvu obrany. Prezident na jeho adresu už dříve poznamenal, že by měl s jeho jmenováním problém, protože není pro resort dostatečně kompetentní. „V rámci EU je pouze jeden ministr obrany, který má nějakou vojenskou historii. Ministryněmi obrany jsou také čtyři ženy. Pan Stropnický je dobrý kandidát a s problematikou je obeznámen dostatečně,“ hájil své lidi Babiš. Odmítl také kritiku ekologů, kteří nechtějí Richarda Brabce na životním prostředí.  

Problémem pro budoucí vládu ale může být i sám Babiš - kandidát na ministra financí. Zeman ho chce jmenovat jenom v případě, že projde sněmovnou v prvním čtení zákon o státní službě. Koalice kvůli tomu zřejmě svolá mimořádnou schůzi.

Podpis koaliční smlouvy
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Padesátistránková koaliční smlouva je ve čtyřech originálech. Strany v ní slibují například zrušení většiny zdravotnických poplatků, vyšší růst důchodů i minimální mzdy. Zatím nechtějí zvyšovat daně. Programovou část dohody schválily orgány ČSSD, ANO a lidovců už v polovině prosince. Potom jednaly o rozdělení a obsazení resortů, spor se vedl hlavně o ministerstvo zemědělství, které nakonec získala KDU-ČSL. Co všechno obsahuje koaliční smlouva, najdete zde.  

Do měsíce po jmenování musí kabinet předstoupit před sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry. Mohlo by to být někdy v únoru. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má nyní ve dvousetčlenné dolní komoře většinu 111 hlasů.

Nejvíc času na podpis koalice potřeboval Topolánek, nejmíň Zeman

Nejkratší dobu od voleb k podpisu koaliční smlouvy potřebovala vláda Miloše Zemana, která se opírala o opoziční smlouvu. Naopak nejvíce času potřeboval Mirek Topolánek - jeho první vláda vzniklá po volbách v roce 2006 jako první v historii nezískala důvěru. Ve sněmovně uspěl až Topolánkův druhý kabinet - k podpisu smlouvy došlo až 206 dní od voleb.

- První vláda Václava Klause (ODS): 25 dnů - Po volbách z počátku června 1992 vznikla koalice složená z ODS, Křesťanskodemokratické strany, KDU-ČSL a ODA.  

- Druhá vláda Václava Klause (ODS): 26 dnů - Po volbách v červnu 1996 vznikla menšinová vláda složená ze zástupců ODS, KDU-ČSL a ODA. Kabinet, který získal důvěru sněmovny díky toleranci ze strany opoziční ČSSD, podal po necelém roce a půl demisi.     

- Vláda Miloše Zemana (ČSSD): 19 dnů - Předčasné volby vyhrála 20. června 1998 opoziční ČSSD. Vstoupit do vlády byli ochotni také lidovci, svoji účast ale podmiňovali rozšířením koalice o Unii svobody, která to odmítla. Situace nakonec vyústila v překvapivé řešení - ČSSD a ODS spolu 9. července uzavřely tzv. opoziční smlouvu, která umožnila vznik jednobarevné menšinové vlády premiéra Miloše Zemana. Straně Václava Klause naopak zaručila místa předsedů obou parlamentních komor. 

- Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD): 24 dnů - Volby do Poslanecké sněmovny v červnu 2002 vyhrála ČSSD, která se následně na sestavení vlády dohodla s KDU-ČSL a Unií svobody-DEU.  

- (První) a druhá vláda Mirka Topolánka (ODS): 208/122 dnů - Po volbách v roce 2006 se vítězná ODS pokusila vytvořit vládní koalici s lidovci a Stranou zelených. Jednání však ztroskotala, načež Topolánek sestavil menšinovou vládu ze zástupců ODS a nestraníků. Ta 3. října 2006 jako první kabinet v historii ČR nezískala důvěru sněmovny. Lídři ODS, KDU-ČSL a zelených následně pokračovali ve vyjednáváních a na druhý pokus koaliční smlouvu dohodli. Podepsali ji 28. prosince 2006, tedy 208 dnů od voleb, respektive 122 po sněmovním debaklu první Topolánkovy vlády.     

- Vláda Petra Nečase (ODS): 44 dnů - Po sněmovních volbách na konci května 2010 vytvořily koalici strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV). VV koncem dubna 2012 koaliční smlouvu vypověděly, jejich ministři však ve vládě zůstali a následně vstoupili do nově založené strany LIDEM.     

- Plánovaná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD): 72 dnů - Po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny 26. října 2013 začali o vytvoření vládní koalice jednat zástupci vítězné ČSSD, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL. Znění koaliční smlouvy představili zástupci těchto stran 13. prosince a dnes ji podepsali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 8 hhodinami

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 8 hhodinami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 8 hhodinami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 10 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 12 hhodinami
Načítání...