Petr Kuchař běží kolem bývalého Československa, tři tisíce kilometrů chce zdolat do 28. října

2 minuty
Petr Kuchař běží kolem bývalého Československa
Zdroj: ČT24

Sté výročí vzniku Československa vzal lékař a dálkový běžec Petr Kuchař jako výzvu oběhnout celé území někdejšího státu. Na cestě je 67letý sportovec už tři měsíce. V těchto dnech běží jižními Čechami podél hranic s Rakouskem a Německem. Do cíle v rodných Dětmarovicích na Karvinsku chce dorazit přesně v den velkého výročí, tedy 28. října.

Na trasu vyrazil 11. května ze Slezska směrem na východ, do konce července oběhl celé Slovensko. „V Tatrách jsem se bál medvědů, tak jsem měl připnutý zvoneček,“ popisuje. Celá trasa má zhruba 3000 kilometrů, těch se ale Kuchař nebojí. Za svůj život zdolal už dvě stovky maratonských běhů.

„Už jsem za půlkou, ta byla na hranici jižní Moravy a jižních Čech,“ říká Petr Kuchař. To už měl v nohách 1480 kilometrů. Ve třicetistupňových vedrech vyměnil rozpálené vinohrady za jihočeskou přírodu, nyní už je na Šumavě.

Manželka plánu zpočátku nevěřila

Oporou je mu po celou cestu jeho žena. Svého muže poznala před 18 lety už jako vášnivého běžce. Nápadu oběhnout Československo přesto do poslední chvíle nevěřila. „Jak to začalo doma houstnout, že si koupil mapy, počítal kilometry a připravoval si trasu, tak jsem si říkala: Ty brďo, on to fakt myslí vážně?!“ vzpomíná Věra Kuchařová.

Teď na dlouhé cestě řídí obytný vůz, jejich přechodný domov na čtyřech kolech. Na svého muže s ním čeká vždy na předem smluveném místě. Zážitky pak s ostatními sdílejí na Facebooku.

Oporou běžce Petra Kuchaře je po celou cestu jeho manželka Věra
Zdroj: ČT24

Celou trasu dlouhou kolem 3000 kilometrů si rozdělili na 115 etap. Každá má zhruba 30 kilometrů. Po třech dnech běhu vždy následuje den volna, po každém měsíci pak čtyři až pět volných dnů. 

Trasa běhu povede v následujících týdnech a měsících kolem Šumavy, přes Krušné hory  nebo Krkonoše, a dokonce i přes Sněžku, kde by měl Petr Kuchař podle plánu stanout počátkem října. Do cíle v Dětmarovicích chce dorazit přesně 28. října, v den stého výročí vzniku Československa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 5 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 10 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 11 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 12 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 19 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 21 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 22 hhodinami
Načítání...