Schůzka budoucí koalice: Posty začneme rozdělovat už tento týden

Praha – Sociální demokracie, hnutí ANO a lidovci na dnešní večerní schůzce sestavili jízdní plán pro následující dny a vše nasvědčuje tomu, že strany potenciální vládní koalice vstupují do horké fáze jednání o novém kabinetu. Od úterý do čtvrtka budou expertní týmy řešit programové prohlášení, předsedové se už v úterý sejdou nad obsazením ministerstev a v sobotu čeká vyjednávací týmy diskuse nad programovou částí koaliční smlouvy.

„Doufám, že už budeme jednat hodně intenzivně, v sobotu bychom měli probrat větší část koaliční smlouvy,“ prohlásil předseda sociální demokracie a horký aspirant premiérského postu Bohuslav Sobotka po jednání, které trvalo déle než tři hodiny. „Jednali jsme dlouho a domluvili jsme se, že budeme jednat dál,“ doplnil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Hodnotím to jako plodnou debatu, i když bez zásadních konkrétních výsledků.“

Jaký je výstup a plán pro další dny?

Příprava koaliční smlouvy: Osm expertních skupin tvořených zástupci všech tří stran budoucí vládní koalice bude od úterý do čtvrtka projednávat programové dokumenty, a připraví tak podklady pro jednání o programu koaliční smlouvy. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek očekává, že její větší část by mohla být ujednaná příští týden. Za termín, dokdy by měla být koaliční smlouva hotová, označil Bohuslav Sobotka 14. prosinec – v ten den zasedá ústřední výkonný výbor ČSSD, jenž by se měl její podobou zabývat. Kromě toho musí koaliční smlouvu odsouhlasit i vedení zbylých dvou politických subjektů.

Další schůzka vyjednávacích týmů: V sobotu v devět hodin zasednou vyjednávací týmy k projednávání programové části koaliční smlouvy. Již dnes strany řešily její procedurální kapitolu, čili charakter vládní koalice a principy jejího fungování, k jednoznačnému výsledku ale nedospěly – po připomínkovém řízení by se proto i tato část měla dostat na pořad sobotní schůzky.

Podle prvního místopředsedy křesťanských demokratů Mariana Jurečky strana předloží svým partnerům v písemné podobě návrh „pojistky“, kterou chce do koaliční smlouvy prosadit. Ta by měla zabránit tomu, aby dvě větší partaje mohly KDU-ČSL přehlasovat. „Vládní koaliční návrh by měla schválit minimálně polovina ministrů z každé strany,“ nastínil Jurečka praktickou podobu tohoto opatření v Událostech, komentářích.

Dělení ministerstev: Jak informoval předseda ČSSD Sobotka, lídři všech tří stran se už v úterý sejdou k řešení personálních otázek a debatě o obsazení ministerských křesel. Šéf lidovců totiž v polovině týdne odjíždí na 14 dní do USA, ve vyjednávání ho zastoupí senátor Stanislav Juránek (čtěte víc).

Zákon o státní službě: Delegáti křesťanské demokracie vstoupí do expertní skupiny tvořené zástupci ČSSD a ANO, která připravuje novelu zákona o státní službě. Její přijetí po České republice žádá Evropská komise. Všechny tři strany se zasadí o to, aby byla upravená norma předložena dolní komoře ještě do konce letošního roku.

Rozpočet: ANO, ČSSD i lidovci chtějí přijmout rozpočet na rok 2014 do konce prosince tak, aby nedošli k rozpočtovému provizoriu. Rozpočtem by se sněmovna mohla začít zabývat již v příštím týdnu, ve druhém čtení chtějí strany navrhnout úspory v provozních výdajích ministerstev. Plán schvalování rozpočtu chtějí v nejbližší době prodiskutovat s vedením dolní komory a s ministerstvem financí.

Jak uvedl v ČT místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, s již téměř hotovým rozpočtem na rok 2014 koalice moc nezmůže. Soustředit se proto chce až na další rozpočet na rok 2015. S tím souhlasila i první místopředsedkyně ANO Věra Jourová, která navrhuje v příštím roce uspořit alespoň omezením nákupu externích služeb či lepší kontrolou nákladů na IT technologie. „Nechceme v žádném případě sahat na platy,“ zdůraznila Jourová.

Premiér: Návrh na složení vlády by chtěl Sobotka předložit prezidentu Miloši Zemanovi ještě do konce roku, následovat by měl ústavní krok, a sice pověření sestavením kabientu. Sobotka by se stal designovaným premiérem, který musí se svou vládou předstoupit do 30 dnů před dolní komoru a požádat o důvěru. Zda se ale na Zemanově stole objeví seznam ministrů do konce roku, závisí mj. na jednání sociálnědemokratického ÚVV - může se stát, že o účasti ČSSD ve vládě bude muset rozhodnout vnitrostranické referendum, a to podle Sobotkových dnešních slov připadne až na polovinu ledna.

Doutnající spor s lidovci zažehnán

Dnešní jednání podle všeho rovněž zažehnalo doutnající spor mezi lidovci a dalšími dvěma partnery; křesťanští demokraté si totiž v posledních dnech stěžovali na svou absenci u schůzek velkých stran, a varovali, že nehodlají mlčky akceptovat jejich společná rozhodnutí. Pavel Bělobrádek jim vyčítal i o, že pět týdnů po volbách proběhla dosud jediná trojstranná schůzka, a strany tak společně zatím nic nevyjednaly (čtěte víc).

Sociální demokracie ani ANO se ale nedomnívají, že by byl jejich přístup k lidovcům na závadu. Obě strany argumentují tím, že s palácem Charitas nalezly větší programovou shodu než mezi sebou navzájem, a právě proto až dosud většina schůzek probíhala ve formátu sociální demokracie – ANO. „Během jednání jsme nezaznamenali, že by lidovcům něco chybělo a že by o něčem neměli informace, všichni vyjednavači mě ujišťovali, že výstupy schůzek jdou k lidovcům fakticky on-line,“ prohlásil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

A také Bělobrádek mluvil po dnešním jednání smířlivěji. „Vítám, že se ještě tento týden sejdou všechny odborné týmy a že se pokusí dotáhnout všechny eventuální programové cíle do formátu, který bude konkrétní a hmatatelný,“ konstatoval. „Jsem rád, že se jednání všech tří stran na nejvyšší úrovni zintenzivní, pohnuli jsme se o kus dál a pravděpodobnost se mírně zvýšila.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
11:42Aktualizovánopřed 4 mminutami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 22 mminutami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
17:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 1 hhodinou

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
15:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 7 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 8 hhodinami
Načítání...