
90’ ČT24 - Končí nezvykle teplé jaro, jaké bude léto?
Červenec by měl být průměrný s teplotami mezi 22 a 25 stupni Celsia. Meteoroložka Taťána Míková však upozorňuje, že to jsou průměry a krátkodobé odchylky od nich mohou být velké. „Na trojmezí Česka, Polska a Slovenska by mohlo být o trochu tepleji,“ doplňuje Míková.
Srpen bude pravděpodobně o maličko chladnější. Odpoledne by se teploty průměrně měly pohybovat mezi 22 a 24 stupni Celsia.
Léto by mělo být z pohledu srážek víceméně průměrné. V červenci modely ukazují, že naprší 55 až 80 litrů na metr čtvereční a v srpnu o něco méně.
Sucho zničí až třetinu úrody
Srážkově průměrné léto však nebude stačit k tomu, aby doplnilo vláhu, která v Česku chybí už od začátku února. „Největší stupňování deficitu vody je zřejmé v průběhu března a dubna. Teprve v půlce května se ten dramatický pokles zastavil a teď se pohybujeme mezi 60 a 70 litry chybějící vody na každý čtvereční metr v Česku,“ upozorňuje Míková. Česku tak chybí zhruba jeden měsíční úhrn vody.
Nejhorší situace je ve východních Čechách, na Hané a ve Slezsku. „Tyto oblasti to zažívají několik let po sobě,“ upozorňuje meteorolog Michal Žák. Nejvyšší ohrožení půdy suchem hrozí na jižní a střední Moravě a ve východních Čechách.
Sucho nás jen tak neopustí. „Je velice pravděpodobné, že ta suchá léta nás budou provázet častěji,“ říká Míková. Nejúčinnější pomocí by mohly být nové přirozené mokřady.
Drkotání zuby v západním Středomoří
Lidé, kteří vyrážejí k moři v těchto dnech, budou možná zklamaní. „Chladné severozápadní proudění ovlivnilo teplotu mořské vody v západním Středomoří. Aktuálně je na francouzské riviéře teplota vody jenom kolem 19 stupňů Celsia,“ říká meteorolog Pavel Karas.
Směrem na východ teplota mořské vody roste. Na jihu Turecka už nyní dosahuje 27 stupňů Celsia.
V českých přehradách a rybnících je v současnosti teplejší voda než v západním Středomoří. V Nechranicích dosahuje 25 a jinde 22 až 23 stupňů Celsia. „Je pravděpodobné, že voda se bude dál prohřívat,“ předpovídá Karas
Mezi blesky je dobré si dřepnout
Mnozí turisté vyrážejí v létě na hory. A tam je počasí zpravidla rozmarnější. „Pokud někoho zaskočí v horách daleko od chaty bouře s blesky, doporučuje se sednout si do podřepu a mít nohy těsně u sebe. Blesk se totiž šíří i pod zemí poté, co do ní udeří,“ vysvětluje meteoroložka Alena Zárybnická.
Ve skalním převisu je zase dobré sednout si doprostřed. „Jedině tak máme šanci, že nás blesk nezasáhne,“ doplňuje Zárybnická.