Sněmovna navrhla vyznamenat Ledeckou i velitele protinacistického odboje Bílého

Sněmovna schválila seznam 28 jmen, které chce navrhnout prezidentovi Miloši Zemanovi na státní vyznamenání. Je mezi nimi například snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká nebo fotbalový brankář Petr Čech. Na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, poslanci navrhli mimo jiné velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého.

K dalším nominovaným na Řád bílého lva patří váleční letci Josef Ocelka a Josef Bernat, válečný veterán Květoslav Prokeš, kterého popravil komunistický režim za protikomunistický odboj, a Karel Husárek, jenž stál před okupací u vzniku československého pevnostního systému.

Mezi navržené na nejvyšší státní vyznamenání patří také rozhlasový pracovník Karel Lánský, který pomáhal po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 udržet vysílání rozhlasu.

Prezident návrhům nemusí vyhovět

Na medaili Za zásluhy sněmovna nominovala vedle Ledecké a Čecha například i básníka a spisovatele Karla Sýse, novináře Josefa Klímu nebo motocyklového závodníka Jaroslava Faltu a videoherního scénáristu Daniela Vávru, k jehož nejznámějším dílům patří videohra Mafia: The City of Lost Heaven.

Prezident návrhům sněmovny, Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni ocenil ze sněmovních adeptů válečného veterána Antonína Šubrta, zakladatele a ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimíra Maříka, rychlobruslařku a cyklistku Martinu Sáblíkovou, pneumologa Borise Šťastného, zpěvačku Jarmilu Šulákovou, zakladatele a ředitele Hospice Svaté Anežky České v Červeném Kostelci Miroslav Wajsara a ekonoma Milana Zeleného.