Irák stojí o českou pomoc. Nabízí spolupráci tajných služeb

Irák nabídl Česku spolupráci tajných služeb v boji proti terorismu. V logistické nebo technologické oblasti by naopak země uvítala pomoc Česka, stejně tak i s léčbou zraněných vojáků a obyvatel. Po společném setkání to řekli česká ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) a irácký ministr obrany Irfan Hijalí. V Iráku, který se potýká s následky války proti takzvanému Islámskému státu, aktuálně působí více než 50 tuzemských vojáků včetně chemické jednotky.

Karla Šlechtová a Irfan Hijalí
Zdroj: ČT24

„Dohodli jsme se, že irácká strana bude definovat schopnosti, které po nás požaduje,“ řekla Šlechtová k zájmu ze strany Iráku. Česko podle ní nabízí například pozemní síly. Irák za svou prioritu označil zájem o logistickou a technologickou oblast nebo o výcvik pilotů. Zájem má i o spolupráci zpravodajských služeb.

„Bojují s terorismem léta, mohli by nám poskytnout své know-how,“ řekla ministryně. Návrh chce nyní projednat s vedením Vojenského zpravodajství (VZ). Pokud bude mít VZ zájem, do Iráku by byl vyslán předsunutý tým. Na základě jeho informací by se pak o případné spolupráci rozhodlo.

V Iráku působí přibližně 50 českých vojáků – v zemi cvičí letecký personál v obsluze českých bitevníků L-159, školí irácké specialisty v ochraně proti zbraním hromadného ničení a vojenští policisté pomáhají při výcviku místní policie.

Islámský stát je stále ideovou hrozbou

Působení české armády by se mohlo v příštích měsících rozšířit. Počítá s tím návrh mandátu, který již schválila vláda v demisi. Posoudit ho ještě musí parlament. V případě jeho schválení by česká armáda mohla do Iráku vyslat až 110 českých vojáků. Další čeští vojáci by pak do Iráku mohli zamířit v rámci výcvikové mise, kterou připravuje NATO.

Šlechtová s Hijalím probrala i spolupráci Iráku s českými firmami v pozemní technice. Irácký ministr během své třídenní návštěvy podle Šlechtové zamíří i do českých zbrojařských firem a státních podniků, navštíví třeba LOM Praha nebo Vojenské a opravárenské podniky.

Hijalí řekl, že doufá v další posílení vzájemných vztahů a věří v ještě větší českou podporu Iráku. Zároveň poznamenal, že takzvaný Islámský stát v Iráku skončil vojensky, ale nikoliv ideologicky.