Potřebuje kancléř nejvyšší prověrku? Je to „lex Mynář“, vadí některým poslancům

Bez jasného výsledku skončila debata poslanců ústavněprávního výboru o předloze Starostů a nezávislých, podle níž by musel mít prezidentův kancléř ze zákona prověrku na nejvyšší stupeň utajení. Výbor nedoporučil plénu předlohu schválit ani zamítnout. Z diskuse ale vyplynulo spíše to, že novela příliš šancí na přijetí nemá.

Poslancům vesměs vadilo, že míří na jednoho člověka, a to na současného kancléře prezidenta Miloše Zemana Vratislava Mynáře. Ani zpravodaj Jan Chvojka (ČSSD) nepokládá za šťastné, že jeho jméno figuruje přímo v důvodové zprávě.

„Je to v podstatě lex Mynář,“ řekl o předloze Zdeněk Ondráček (KSČM). „Nebudu zvedat ruku pro další zmetek, kterým lex Mynář je,“ prohlásila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Ačkoli stejnou výtku, tedy že novela míří na jednoho člověka, vznesl také například Marek Výborný (KDU-ČSL), vzhledem k „nízké politické kultuře na Hradě“ by ji podpořil. Předsedovi výboru Marku Bendovi (ODS) zase vadí další část předlohy, podle níž by kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích.

„Zpřísnění podmínek je na místě,“ hájila za předkladatele novelu Věra Kovářová (STAN). Skutečnost, že kancléř by musel mít nejpřísnější bezpečnostní prověrku, by podle ní mohla ochránit prezidenta. Kovářová rovněž zmínila naději, že by se zlepšila politická kultura na Hradě. „Je to určitý signál, který vysíláme směrem k Hradu,“ řekla Kovářová.

Dosavadní úpravu postavení kancléře pokládá hnutí STAN za nedostatečnou. Zákon jen uvádí, že kancléře jmenuje a odvolává prezident.

Pro návrh, aby výbor doporučil schválení novely, hlasovalo pět ze 16 jeho přítomných členů. Pro návrh předlohu zamítnout, jak jej podal Ondráček, zvedlo ruku osm poslanců a nebyl přijat o jediný hlas. Pokud by novela platila, kancléř by musel získat nejpřísnější prověrku do roka. 

Vláda Andreje Babiše (ANO) novelu odmítla pro nesystémovost. Uvedla také, že není třeba, aby měl hradní kancléř osvědčení pro nejvyšší stupeň utajení, neboť kancelář prezidenta pracuje pouze s informacemi podléhajícími stupni utajení Vyhrazené nebo Důvěrné. 

Zeman na prověrce trval, Mynáře si ale nechal

Mynář působí jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky od roku 2013. Prezident Miloš Zeman zpočátku na prověrce trval jako nutné podmínce, Mynář ji však nezískal. Národní bezpečnostní úřad později zamítl i jeho rozklad vůči rozhodnutí.

Zeman v reakci na rozhodnutí NBÚ uvedl, že pokud Mynář neuspěje s odvoláním, bude muset jako hradní kancléř skončit. Později však prezident uvedl, že by Mynář „v určité funkci“ na Pražském hradě mohl zůstat i bez prověrky a na Hradě pro něj „vždy bude důstojné místo“.

Kancléř se předloni obrátil na soud, ten dosud nerozhodl. Zeman si Mynáře ve funkci kancléře ponechal i po svém letošním znovuzvolení.

Mynář
Profil

Vratislav Mynář

Vedoucí kanceláře prezidenta vystudoval obor ekonomika stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně a později se živil jako podnikatel. Až do roku 2005 zasedal mimo jiné v dozorčí radě Českomoravské železárenské.  

Mynář je předsedou krajské organizace Strany práv občanů (dříve Strana práv občanů Zemanovci) ve Zlínském kraji a zastupitelem obce Osvětimany. Od listopadu 2010 do března 2013 byl i předsedou SPOZ.

V Osvětimanech vlastní zimní sportovní areál a penzion. Na jaře 2013 informovala Mladá fronta DNES, že penzion vybudoval i díky třináctimilionové dotaci, kterou získal od ministerstva školství na „rekonstrukci objektu pro ubytování sportovců“.

Mynář nemá bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Nemůže proto například zastupovat prezidenta na některých důležitých jednáních. Koncem října 2013 Zeman řekl, že si ji musí co nejrychleji dodělat, jinak o místo přijde. Mynář následně o prověrku požádal. NBÚ mu ji ale odmítl udělit.

Podle médií mohly úřadu vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty, mimo jiné z dob jeho působení ve firmě Petrcíle. Z byznysu se zná i s lobbistou Miroslavem Šloufem.

V roce 2014 Mynář koupil vilu v pražských Strašnicích. Nemovitost získal od právníka Víta Širokého za 5,5 milionu korun, což bylo podle některých expertů výrazně pod cenou. Široký mimo jiné zastupuje lobbistu Romana Janouška.