Místo ubytoven nabízely radnice sociální bydlení. Novinka se však zasekla ve sněmovně

Prakticky od nuly začnou diskuse nad zákonem o sociálním bydlení. A změní se i gestor zákona. Dosud ho připravovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, nově bude příprava v kompetenci ministerstva pro místní rozvoj. 

Video Události: Zákon o sociálním bydlení čekají změny
video

Události ČT: Zákon o sociálním bydlení se vrací na začátek

Zdroj: ČT24

Michaela Turjanicová vychovává sedmiletou postiženou dceru a dvanáctiletého syna sama. Kvůli finančním problémům rok žila na ubytovně, děti byly v ústavní péči. „Byla jsem ráda, že jsem šla do práce, z práce, vyspala se a zase šla pryč, protože ta ubytovna, to bylo jen na to přespání, ne na žití,“ řekla Turjanicová.

Nyní žije s dětmi v sociálním bytě v Holešovicích. Poskytla jí ho radnice Prahy 7 a podobných bytů má desítky. Potřební v nich můžou bydlet maximálně tři roky. Tato doba má – i s pomocí sociálních pracovníků – postačit k tomu, aby se klienti postavili na vlastní nohy.

„Bydlení můžeme poskytovat zatím jen proto, že jsme po předchůdcích zdědili 110 vybydlených bytů. Ty postupně opravujeme,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Starosta ale dodává, že bez zákona o sociálním bydlení už dlouho podobné služby obyvatelům nebude moct poskytovat. „Bez té podpory ze strany státu budeme muset za dva roky skončit, protože nám dojde ten fond bytů, protože bude plný,“ dodal Čižinský.

Minulá vláda sice zákon schválila, ve sněmovně ale neprošel. Teď jednání začínají od začátku – pod vedením ministerstva pro místní rozvoj. Právě ale toto ministerstvo v minulosti čelilo kritice kvůli údajné neochotě na přípravě normy. Minulá sněmovna se neshodla například na tom, kolika lidí by se sociální bydlení mělo týkat.

„Nerad bych se vracel o pět let zpátky, kdy tu gesci komplexního řešení sociálního bydlení mělo pouze ministerstvo pro místní rozvoj a jediné, s čím přišli, tedy nebyla podpora dostupnosti bydlení, ale stavění nových ubytoven,“ uvedl mluvčí Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

„Musíme si sednout ke stolu se svazem měst a obcí, protože není možné, aby tyto kompetence k bydlení a zejména k sociálnímu bydlení se dělaly bez obcí,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (nestr. za ANO).

„Na nás to bude mít dopad až v konkrétní realizaci případných dávek,“ zmínila ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO).

Nejohroženějšími skupinami jsou rodiny, matky samoživitelky a senioři. Problém se týká až 20 tisíc dětí. V bytové nouzi – tedy v ubytovnách, azylových domech nebo na ulici – žije v Česku až 200 tisíc lidí.