Před 65 lety zemřel Klement Gottwald. Připomeňte si atmosféru v dobovém týdeníku

Před pětašedesáti lety, 14. března 1953, zemřel první komunistický prezident Klement Gottwald. Hlavou státu byl pět let. Nesl zodpovědnost za politický vývoj v zemi po roce 1948, za nezákonnosti, policejní zvůli i justiční teror. Za jeho vlády se počátkem 50. let odehrálo mnoho politických vykonstruovaných procesů, které nakonec dopadly i na komunistické funkcionáře. Po Gottwaldově smrti zachvátila celou zemi organizovaná pompézní tryzna, při níž jej na poslední cestě doprovázely statisíce lidí.

Video Zemřel Klement Gottwald
video

Čs. filmový týdeník: Zemřel Klement Gottwald

Zdroj: Krátký film Praha

Gottwald se narodil 23. listopadu 1896 jako nemanželský syn chudé zemědělské dělnice. Vyučil se truhlářem a od roku 1921 byl členem KSČ. Na výsluní stranické politiky se dostal ve svých třiatřiceti letech, když se na přelomovém pátém sjezdu KSČ v roce 1929 postavil do čela stranických pučistů a vyhlásil bolševizaci strany.

Jeho skupina se prosadila především díky dogmatickému přebírání tehdejších směrnic Komunistické internacionály. Gottwaldovy parlamentní výroky z prosince 1929 o tom, že komunisté se do Moskvy jezdí učit „jak vám zakroutit krk“, jen dokreslují linii tehdejšího vedení KSČ.

V prezidentských volbách v roce 1934 Gottwald kandidoval proti Tomáši Garriguovi Masarykovi a kromě neúspěchu si za své výroky v předvolební kampani vysloužil trestní stíhání, před nímž uprchl do Sovětského svazu. Druhou světovou válku strávil v moskevském exilu.

V roce 1945 se Gottwald stal předsedou KSČ a tuto funkci vykonával až do své smrti. Komunisté po vyhraných volbách v květnu 1946, kdy získali téměř čtyřicet procent hlasů a Gottwald se stal premiérem, umožnili Benešovi jednoznačné znovuzvolení do prezidentského úřadu – jejich vliv na nemocí oslabeného prezidenta se tak ještě zvýšil.

Důsledkem nastolení marx-leninské cesty byl komunistický převrat v únoru 1948. Beneš nakonec abdikoval a Gottwald v červnu 1948 usedl do uvolněného prezidentského křesla. Od února 1948 se prohlubovalo jeho vazalství na Moskvu.

Začátkem 50. let byl Gottwald již v podstatě pasivním vykonavatelem Stalinových direktiv, a je tak přímo odpovědný za roky nezákonností, policejní zvůle a politických procesů, které nakonec zasáhly i samotné vedení KSČ.

Gottwald zemřel jen několik dní po návratu z pohřbu sovětského diktátora Josifa Stalina v Moskvě. Bylo mu šestapadesát let. První rudý prezident, alkoholik, který dlouhodobě trpěl venerickou chorobou, skonal zřejmě na krvácení do hrudníku z prasklé výdutě na aortě.

Video Historie.cs: Když byli komunisté v opozici
video

Historie.cs: Když byli komunisté v opozici

Historie.cs: Když byli komunisté v opozici

Historie.cs: Pod Klémovou čepicí

Historie.cs: Pohřby prezidentů