Senátor Čuba podal písemnou rezignaci. Dostane odstupné 300 tisíc korun

Někdejší šéf slušovického zemědělského družstva František Čuba (SPO) písemně rezignoval na senátorský mandát za Zlínsko poté, co v horní komoře parlamentu nebyl rok a půl. Notářský zápis byl ve středu před polednem doručen předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD). Čuba své odstoupení zdůvodnil tlakem, kterému čelil kvůli půldruhého roku trvající absenci. Jeho nástupce v horní komoře vzejde z doplňovacích voleb, které se budou muset konat před koncem května.

„Oznámení o zániku mandátu senátora zašle předseda Senátu ministrovi vnitra a také prezidentovi republiky, aby mohl vyhlásit doplňovací volby,“ sdělila senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Volby musí Miloš Zeman vyhlásit tak, aby se uskutečnily do 90 dnů, nejpozději tedy 25. a 26 května.

Čubova rezignace znamená zánik senátorského Klubu nezávislých senátorů v čele s předsedou SPO Janem Velebou, který si na středeční odpoledne naplánoval zřejmě poslední zasedání. Frakce měla nejmenší počet pěti členů.

Mimo kluby tak bude v Senátu působit od března jedenáct členů horní komory místo dosavadních sedmi.

Velebova frakce, do níž patří ještě komunista Václav Homolka, bývalý komunista Jiří Doubrava (Severočeši.cz) a nestraník Jiří Cienciala, zánikem přijde o benefity. Patřil k nim příspěvek ve výši zhruba 65 tisíc korun měsíčně, služební vůz pro předsedu klubu nebo právo pořádat v Senátu akce.

Velebova strana pak jen letos přijde o čtyři pětiny státního příspěvku na senátorský mandát ve výši 900 tisíc korun ročně.

Na cestu dostane čtyři senátorské platy

Čuba naopak navzdory absenci dostane odchodné ve výši čtyř měsíčních platů, tedy 303 600 korun. Nárok na něj má díky tomu, že byl členem horní komory více než tři roky, od října 2014. Nový zlínský senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020.

Čuba se jednání v Senátu zúčastnil naposledy v srpnu 2016. Od té doby absentoval ze zdravotních důvodů, na výzvy k odstoupení však až dosud nereagoval. Na nemocenskou nenastoupil a až do poloviny loňského roku pobíral plný plat. Poté se ho po kritice vzdal ve prospěch Valentovy nadace.

Dvaaosmdesátiletý politik už vloni zdůvodnil svoji nepřítomnost na senátních schůzích zdravotním stavem po operacích. „Je to opravdu i doporučení některých lékařů a tak, že stále ještě je ta cesta. Já to na něm vidím, že by ho ta cesta unavila opravdu dost a přišel by do Senátu unavený,“ řekl už dříve Čubův asistent Milan Frnka.

Před Čubou dosud na mandát rezignoval pouze jeden senátor, a to v lednu 2007 ze zdravotních důvodu Petr Skála. Chomutovsko zastupoval jen tři měsíce.

Narodil se 23. ledna 1936 v Březové u Slušovic na Zlínsku. Vystudoval ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze, už tam v roce 1956 vstoupil do KSČ. V letech 1963 až 1990 byl předsedou JZD Slušovice, které se pod jeho vedením rozrostlo v obří podnik zaměřující se kromě zemědělství třeba i na výrobu počítačů a strojů.

V roce 1993 vstoupil do ČSSD. Od roku 2010 je členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do sněmovny. V krajských volbách ve Zlínském kraji v roce 2012 z posledního místa na kandidátce uspěl a stal se zastupitelem a radním pro zemědělství a spolupráci s východními trhy.

V únoru 2013 mu nabídl budoucí prezident Miloš Zeman místo poradce prezidenta v oblasti zemědělství a hospodářství, které Čuba přijal. Ještě v témže roce mu prezident Zeman udělil medaili Za zásluhy. 

V říjnu 2014 byl Čuba zvolen senátorem za obvod č. 78 Zlín, když porazil dlouholetou senátorku ČSSD Alenu Gajdůškovou. Stal se tak nejstarším senátorem v den zvolení. Senátorský mandát měl mít do října 2020, kdy mu bude 84 let.

Senátor František Čuba
Zdroj: Dalibor Glück/ČTK