Co se odehrávalo 25. února 1948? Česká televize se v unikátním projektu vrátí 70 let v čase

Komunisté převzali 25. února 1948 moc v Československu a na 41 let nahradili demokracii diktaturou. Česká televize v neděli divákům i čtenářům nabídne unikátní možnost sledovat dramatické události klíčového výročí, jako by se staly právě nyní. Na televizní obrazovce poběží celodenní vysílání, web nabídne internetový speciál. Vše večer završí pořad Dnes před 70 lety, kterým bude provázet moderátor Jakub Železný.

Návrat o 70 let zpět začne v neděli 25. února na webovém speciálu, kde se už ve 4:30 objeví první příspěvek na „časové ose“, která ukáže, co se během dne dělo. Právě v těchto ranních hodinách skončilo jednání Ústředního výboru KSČ, po kterém předsednictvo strany v čele s Klementem Gottwaldem zamířilo na Pražský hrad s ultimátem. 

Do roku 1948 se vrátí i vysílání České televize. „Budeme předstírat, že 25. února 1948 už existuje zpravodajská televize. Budeme mít vstupy, reportáže a rozhovory s hosty v den, kdy se rozhodovalo o naší budoucnosti. Nehrajeme si ale na to, jak by vysílala tehdejší televize, používáme současný jazyk a divákům dobře známé prostředky moderního zpravodajství,“ řekl ke speciálu moderátor Jakub Železný.

Breaking news z převratu

Diváci se v neděli budou dozvídat informace v čase, kdy se skutečně odehrávaly. Třikrát během dne (v 9:40, 15:30 a 17:20) se tak na obrazovkách ČT1 například objeví takzvané breaking news se zpravodajským vstupem. Situaci přiblíží i reportáže přímo z míst dění a archivní záběry. Pozadí únorových dnů budou analyzovat historici, ale i doboví aktéři.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Lidé dostávají možnost vnořit se do událostí, jako by je prožívali sami. Krok za krokem můžou sledovat zprávy dne, z nichž si obvykle všichni vybaví jen vystoupení komunistického předsedy Klementa Gottwalda na Václavském náměstí a jeho památnou větu o návratu od prezidenta Beneše, který demisi ministrů a všechny jeho požadavky přijal,“ uvádí autoři projektu.

25. únor je pro mě velkým mementem. Dnem, kdy začala komunistická totalita, vraždění, mučení, zbavování svobody a majetku… Některé události je lepší nezažít, ale je potřeba na ně nezapomenout.
Jakub Železný
moderátor ČT

Veškeré informace včetně řady dobových videí a fotografií zastřeší sociální sítě a webový speciál doplněný o řadu zajímavostí a dobových dokumentů. Lidé si například budou moci přečíst dopis předsednictva ÚV KSČ adresovaný prezidentovi republiky nebo armádní rozkaz ministra národní obrany generála Ludvíka Svobody.

3 minuty
Jak by to vypadalo, kdyby měl prezident Edvard Beneš v únoru 1948 mobilní telefon?
Zdroj: ČT24

„Informací je obrovské množství a na obrazovce samozřejmě nemůžeme odehrát všechny. Diváci, kteří se o problematiku budou zajímat hlouběji, proto mohou jít na náš web, kde se dozví podstatně více,“ řekl autor námětu a spoluautor scénáře k únorovému výročí Milan Kruml.

Mezi zajímavosti, které lidé na webu najdou, patří i náhledy stránek novin. „Hodně vypovídají o tom, jaká tehdy byla situace a atmosféra,“ poznamenal Kruml, z jehož soukromého archivu většina deníků pochází.

Upozornil i na videa pořadů, které tehdy vyráběla Československá televize (ČST): „Nečekaně pro nás obsahují informace, které potvrzují, jak se dnes 25. únor hodnotí. Lidé tehdy ještě nevěděli, že přijde změna režimu a že to, co říkají, se bude později hodnotit jinak. S určitou bezelstností mluví o tom, jak se cesta k moci dělala. Milicionáři vypráví, jak objížděli sekretariáty ostatních stran, aby je zastrašili.“

Pozoruhodný je v tomto ohledu čtyřdílný dokument s názvem Únor 1948, který v roce 1988 natočil pro ČST režisér Karel März. Videa mapují únorový převrat z pohledu komunistické propagandy a obsahují i řadu materiálů z dřívěji natočených pořadů. V dokumentu vystupují také pamětníci, kteří hráli v Únoru podstatnou roli.

2 minuty
Kronika našeho života - Lidové milice (1984)
Zdroj: ČST

Kruml ale v této v souvislosti upozornil, že někteří protagonisté převratu se ve snímku z konce 80. let naopak záměrně neobjevují. Zmínil například Josefa Pavla, který během Února velel milicím. V roce 1968 ale z pozice ministra vnitra podporoval mimo jiné rehabilitaci obětí politických procesů a po srpnu byl donucen k demisi a později i vyhozen z KSČ. „Velká část lidí, kteří převrat aktivně uskutečnili, na něj později doplatila. Někteří velmi brzy,“ podotkl Kruml.

Vítězný lid

Ukázkou dobové propagandy je na webu i snímek Vítězný lid z roku 1949, který únorový převrat rekonstruuje. „Spousta lidí si myslí, že jde o dokument, je to ale celé natočené s herci, aby byl mýtus Února spojený s hezkými obrázky,“ upozornil Kruml.

3 minuty
Vítězný lid (1949)
Zdroj: Krátký film

Na webovém speciálu nebudou chybět ani medailonky tehdejších osobností a protagonistů. V interaktivní aplikaci zájemci uvidí, jak se v únorových dnech postupně měnilo složení vlády ve prospěch komunistů.

Obavy z toho, že by si lidé spletli posun o 70 let se současností, ale Železný nemá: „Jsem přesvědčen, že diváci “hru„ na výlet do minulosti pochopí a autentický pohled do naší, ne příliš vzdálené historie, pro ně bude stejně zajímavý jako pro nás.“  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 26 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 8 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 14 hhodinami
Načítání...