Maročan měl být hlavním útočníkem v Bataclanu. V roce 2015 pobýval v Praze, i díky BIS ho zatkli

Pařížské útoky v listopadu 2015 přinesly smrt desítek lidí a znamenaly milník v boji proti terorismu. Jednoho z hlavních atentátníků ovšem zatkli policisté několik měsíců předtím, než došlo k útoku v hudebním klubu Bataclan. A to díky informacích české civilní rozvědky. Maročan s francouzským pasem totiž před útokem pobýval v Praze a dostal se do hledáčku tajných služeb.

Video Události
video

Události: Terorista, který plánoval vést střelbu v Bataclanu, pobýval v Praze

„Byli jsme mu doslova v patách, a proto můžeme potvrdit, že v České republice nechystal žádný teroristický útok,“ přiblížil mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Podle francouzského deníku Le Monde byl Maročan s francouzským pasem Reda Hame členem nebezpečné skupiny, která v roce 2015 provedla sérii teroristických útoků v Paříži, při nichž zemřelo 130 lidí a více než 350 jich útočníci zranili.

Reda Hame se před třemi lety ubytoval v pražském hotelu Duo. Tou dobou už teroristé plánovali útok na rockový klub Bataclan a fotbalový stadion Stade de France. Francouzský list o něm v lednu 2016 napsal, že cestoval na lince Istanbul–Praha, aby se dostal do Paříže. Po svém zatčení v srpnu 2015 přiznal, že právě on měl vést útok proti „rockovému koncertu“ v klubu.

Po celou dobu jeho pobytu v Praze z něj Bezpečnostní informační služba nespustila zrak. Ani v hotelu ani jinde v Praze se nesetkal s nikým dalším. Reda měl francouzský pas a zaplatil si v Praze více hotelů najednou, aby co nejvíc utajil svůj pobyt v metropoli.

Speciální oddělení „Synapse“ urychluje předávání tajných informací 

BIS ale předala své poznatky francouzským kolegům, ti Maročana v srpnu 2015 zatkli. „I na základě našich informací se podařilo ve Francii teroristu včas zatknout. Tato zpravodajská operace byla jednou z mnoha, které ilustrují špičkovou spolupráci, která probíhá mezi evropskými kontrarozvědkami,“ popisuje mluvčí Ladislav Šticha.

Evropské kontrarozvědky se od roku 2001 sdružují v takzvané Protiteroristické skupině. Navíc po útocích v Paříži a Bruselu vzniklo speciální oddělení s názvem Synapse, jeho hlavním úkolem je výměna klíčových informací. „Veškeré informace o případných hrozbách, rizicích i osobách podezřelých z příprav útoku získáváme téměř okamžitě a předáváme je jak oprávněným adresátům, tak policii,“ říká ředitel kontrarozvědky Michal Koudelka.