Další dovolání v kauze Promopro: S trestem nesouhlasí dva nejpřísněji potrestaní podnikatelé

Dva podnikatelé, kteří dostali v kauze Promopro nejvyšší tresty, podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Vlastimil Maxa i Jaroslav Veselý si mají odpykat devět let za mřížemi. Případ se týká údajně předražené zakázky na ozvučení během českého předsednictví EU. Celkem justice potrestala devět podnikatelů. Už dříve se na soud obrátil s dovoláním také Václav Čada a Marcel Příkop.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Všechny podněty zatím shromažďuje Městský soud v Praze, posléze je spolu se spisem předá k rozhodnutí Nejvyššímu soudu.

Případ se týká zakázky, kterou v roce 2008 získala firma Promopro bez výběrového řízení od úřadu vlády. Měla zajistit audiovizuální techniku při českém předsednictví EU. Stát ale podle soudu dostal vyúčtovány i fiktivní věci nebo ty, které se zakázkou vůbec nesouvisely.

Za to byl podle rozsudku odpovědný právě tehdejší šéf Promopra Jaroslav Veselý a také jednatel hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa. Právě tyto dva podnikatele soud potrestal nejpřísněji. Vedle devítiletého trestu za mřížemi mají také státu nahradit škodu ve výši téměř 193 milionů korun.

Další odsouzení podnikatelé pak podle rozsudku nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat. Vytvářeli prý falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté je vybírali v hotovosti.

Vedle podnikatelů čelili obžalobě také tři bývalí vysoce postavení státní úředníci z někdejší sekce pro předsednictví, a to kvůli způsobu zadání zakázky. To totiž proběhlo bez výběrového řízení. Justice však zprostila úředníky viny s tím, že jejich skutek nebyl trestným činem. Trojice prý vycházela z toho, že Promopro bylo jedinou firmou, která byla v dané době schopna rozsáhlou zakázku splnit.