Za vyšší poplatek zdravotní nadstandard. Pojišťovny navrhují rozdělit pojistné do dvou složek

Pacienti by do budoucna mohli sami rozhodovat, jakou částku zaplatí na zdravotním pojištění. S návrhem na změnu přišel Svaz zdravotních pojišťoven. Pojistné by se mohlo skládat ze dvou složek. Jedna by byla stejná pro všechny a kryla by běžnou péči, druhou by si mohly jednotlivé pojišťovny stanovit samy a klientům pak nabídnout třeba nadstandardní péči v případě nemoci. Návrh má podporu hnutí ANO a pravice, proti jsou sociální demokraté a komunisté.

Video Události
video

Změna by mohla zvýšit konkurenci mezi pojišťovnami

Konkurenci mezi pojišťovnami by mohla zvýšit částka zhruba 140 korun měsíčně, kterou by si lidé na zdravotním pojištění jako nadstandard připláceli. Některé pojišťovny by totiž mohly tento poplatek trochu snížit, jiné naopak zvýšit a zároveň nabídnout pacientům výhody.

Jednání o návrhu se nebrání kandidát na ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nabízené výhody by podle něj mohly zahrnovat například hrazenou dentální hygienu. Věří, že by se mohlo jít i cestou slev na pojištění pro ty, kdo chodí na preventivní prohlídky nebo dodržují doporučení lékaře.

„Pro pojišťovny je to možnost, jak se mohou odlišit, jak si mohou konkurovat, jak třeba nalákat pojištěnce,“ dodal Vojtěch.

Podporu má návrh i u ODS. „To je to, za co my bojujeme celé minulé volební období a za co já bojuji už od doby, co jsem byl prezidentem lékařské komory,“ uvedl Bohuslav Svoboda (ODS).

Návrh by podpořili i lidovci a TOP 09. Shodují se ale s ANO a ODS na tom, že by zároveň musela zůstat zachovaná nejmodernější péče pro všechny pacienty. „Musely by být naprosto jasné dopady, žádná ta věc nesmí vést k tomu, že se zhorší kvalita a dostupnost péče,“ doplnil Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) by mělo jít primárně o služby, které neovlivní výsledek léčby, ale spíš zpříjemňují její průběh. „Dokážu si představit třeba odlehčenou fixaci namísto sádry,“ řekl.

Podle Pirátů by druhá složka pojištění měla být zcela dobrovolná. Členové zdravotnického výboru z SPD se k návrhu nevyjádřili, sociální demokraté ani komunisté ho při případném hlasování nepodpoří.

Strany odmítají návrh pojišťoven udělovat sankce neukázněným pacientům

Pro většinu stran i lékařů je ale v současnosti nepřijatelný související návrh Svazu zdravotních pojišťoven, který uvažuje o postizích pro neukázněné pacienty. „Pokud se pacient záměrně nebo dlouhodobě neřídí doporučením lékaře, musel by respektovat menší dostupnost péče nebo nějaký jiný poplatek,“ uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Podle lékařů by byl takový postih složitě vymahatelný. 

Předseda obezitologické společnosti Martin Fried si například dokáže takový postih představit u pacientů, kteří opakovaně odmítají léčbu a nespolupracují. „Naopak bych byl velmi proti tomu, aby byli sankcionováni lidi, kteří onemocní například obezitou, protože tam nejde o neukázněnost pacienta, ale o opravdové onemocnění, které je geneticky podmíněné,“ dodal.

Už nyní dostávají někteří pacienti lepší léčbu, pokud splní podmínky lékařů a pojišťoven

Lepší nebo příjemnější léčbu dostanou pacienti v některých případech už teď. Musejí ale pokaždé splnit určitou podmínku pojišťoven nebo lékařů. Například kuřáci s chronickou obstrukční plicní nemocí dostanou ve Fakultní nemocnici Olomouc na uvolnění průdušek nejdříve léky, ty lékaři nahradí inhalátorem až potom, co pacienti přestanou kouřit.

Podle některých plicních lékařů je ale taková podmínka diskriminační a kuřáky znevýhodňuje. „Podobné omezení neexistuje například pro lidi s postižením srdce, s infarktem myokardu,“ konstatoval Stanislav Kos, předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem.

Také inzulínovou pumpu si zaslouží jen někteří diabetici. Lékaři ji předepíší jen tomu, kdo přísně dodržuje předchozí léčebný režim. „Zásadním předpokladem je, aby si měřil glykemie a byl schopen na základě naměřených hladin měnit dávky inzulínu,“ vysvětlila předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová.