Školky poprvé otestují děti, které se na nástup do první třídy připravují doma

Školky začaly poprvé přezkušovat doma vzdělávané děti. Testem jich musí projít celkem 1412. Individuální výuka je druhou variantou povinného předškolního vzdělávání, které začalo platit letos. Ředitelé školek nový systém kritizují. Podle nich hodnocení dítěte, které neznají, není objektivní. Školky navíc nemají dostatečnou kapacitu pro děti, které by se případně měly mezi svoje vrstevníky vrátit.

Video Události
video

Začalo první přezkušování předškoláků

Děti musí znát barvy, tvary nebo umět vyprávět svoji oblíbenou pohádku. „Přezkušovat budeme například časovou posloupnost pomocí příběhových kartiček, které dítě poskládá za sebou,“ sdělila ředitelka MŠ Barrandov Markéta Polláková.

Rodiče doma vzdělávaných dětí před přezkoušením dostanou tématické okruhy. Ty mají předškoláka dostatečně připravit. „Máme zpracované okruhy, co by dítě mělo zvládat. Dotýká se to desatera pro rodiče předškoláka, které vydalo ministerstvo školství,“ řekla učitelka Anděla Zvěřinová ze základní školy a školky v Praze 5.

Ředitelé mateřských škol se shodují, že přezkušování není objektivní. „Jsou věci, které za tu chvíli nejsme schopni posoudit. Jako například sociální samostatnost a schopnost komunikovat. Dítě nepřijde do styku s dětmi ve školce,“ dodala Polláková.

Podle ředitelky MŠ v Košířích Naděždy Suché nemůže být přezkušování v tomto věku objektivní nikdy. „Těžko můžeme hodnotit dítě, které vidíme dvakrát do roka. Pro ně jsem cizím člověkem. Záleží jen na tom, jak se v dané situaci zachová. Z mého pohledu je to špatně,“ řekla Suchá.

Žádné přezkoušení, žádná domácí výuka

Když se rodiče s dětmi na přezkoušení v určeném termínu nedostaví, má ředitel povinnost ukončit individuální vzdělávání. „Kapacitně bychom ale měli problém, protože volná místa nemáme,“ řekla Polláková.

Kvůli tomu se ředitelé obávají nejen situací, kdy se bude muset předškolák do zařízení vrátit, ale i toho, když si rodiče individuální vzdělávání rozmyslí sami. Školky si teď proto snaží s ministerstvem školství ujasnit, kam vlastně takové děti umístit.

Podle ministerstva by nicméně v ověřování měl uspět každý, kdo přijde. „Když se nedostaví, to je jediný způsob, kdy může být dítěti přerušeno domácí vyučování, jinak ne,“ uvedla Jarmila Balážová, mluvčí ministerstva školství.

Výsledky budou v prosinci. Pokud se letos ukáží nedostatky, ministerstvo je připraveno udělat změny.