„Správný produkt za odpovídající cenu.“ Exnáměstek Barták u soudu hájil nákup letounů CASA

U soudu pokračují výslechy svědků kvůli údajně předraženému nákupu armádních letounů CASA. V úterý vypovídal exnáměstek ministryně obrany Martin Barták: podle něj se koupil „správný produkt za odpovídající cenu“. Barták v případu figuruje jako svědek, obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě majetku čelí jeho někdejší nadřízená Vlasta Parkanová a šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Video UDÁLOSTI: V kauze nákupu letounů CASA soud vyslýchal exministra obrany Martina Bartáka
video

UDÁLOSTI: V kauze nákupu letounů CASA soud vyslýchal exministra obrany Martina Bartáka

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), která už tehdy byla v demisi. Parkanová a Staněk se měli provinit tím, že nenechali zpracovat nezávislý posudek – podle žalobce tak státu způsobili škody přes 800 milionů korun.

„Chtěl bych zdůraznit, že se jednalo o normální akviziční proces, který podléhal všem zákonným parametrům a zároveň se řídil běžnými procesy, tak jako každé jiné pořízení materiálu na ministerstvu obrany,“ uvedl Barták u Obvodního soudu pro Prahu 6 hned v úvodu své výpovědi. Nákup podle něj nebyl předražený. „Pořídily se letouny, které beze zbytku výborně slouží pro účely Armády ČR,“ dodal.

Posudek, ze kterého obžaloba vychází, potom Barták zpochybnil. „Vojenský materiál jako takový je specifický. Nelze ho ocenit,“ podotkl před soudem.

Bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták 

Zdroj: ČT24

Podle něj se na nákupu letounů podílely „stovky, možná i tisíce“ lidí, a to nejen z ministerstva obrany, ale například také ministerstvo financí nebo vláda, která schvalovala jednotlivé kroky. „Nedovedu si představit, že po celou tu dobu, kdy do toho vstupovaly desítky erudovaných úředníků, by mohlo dojít k nějaké zásadní chybě a odchylce, aniž by si toho někdo všiml nebo na to upozornil,“ poznamenal.

Barták reagoval i na dřívější slova dalšího svědka v této kauze a experta na vojenskou techniku Karla Daňhela, podle kterého na nákup letounů tlačil právě náměstek Barták: „Nebyl jsem nákupčí, jak novináři s oblibou psali. Žádného výběru jsem se neúčastnil, na žádných komisísch jsem neseděl,“ zdůrazňoval. 

Případ se vleče už pět let 

Nákup letounů byl kritizován jako předražený. Parkanové i Staňkovi hrozí až desetileté vězení: státu prý způsobili škodu 819 milionů korun. Oba však vinu odmítají. Parkanová tvrdí, že nemohla spáchat žádný trestný čin, a to ani úmyslně, ani neúmyslně. Výběr letadla a dohoda o ceně prý náležely jejím podřízeným.

„Ministr, pokud nemá důvod pochybovat o erudici svých odborných pracovníků, nemá se jim ani do jejich práce plést,“ uvedla. Upozornila, že nákup nikdo nerozporoval – ani na ministerstvu, ani ve vládě, která transakci nakonec schvalovala. K aktuálnímu jednání však exministryně nedorazila.

Vlasta Parkanová u soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Případ se táhne již pět let. Sněmovna vydala někdejší ministryni ke stíhání již v létě 2012. Na to poukázal ve své výpovědi i Jiří Staněk, který je jako bývalý ředitel sekce vyzbrojování na ministerstvu obrany obžalován spolu s exministryní Parkanovou.

„Jsem rád, že po pětileté anabázi tohoto trestního případu mám možnost se k celé věci veřejně vyjádřit a zaujmout k ní jasné stanovisko. V žádném případě se necítím vinen žádným ze skutků. Odmítám, že bych svým jednáním kdykoliv po dobu, kdy jsem zastával funkci zadavatele na ministerstvu obrany, způsobil nebo chtěl způsobit České republice škodu.“