Forum 2000: Demokracie se ve většině světa neudržela, ohrožují ji i sociální sítě

Demokracie funguje pouze v malé části světa a potýká se se závažnými problémy, které ohrožují její existenci. Zaznělo to při diskusi v hlavním panelu druhého dne mezinárodní konference Forum 2000. Za hlavní hrozby považují korupci, organizovaný zločin, vzestup populismu nebo proměnu diskusního prostředí a uvažování volených politiků kvůli sociálním sítím.

Jak na Foru 2000 upozornil bývalý španělský premiér Felipe Gonzáles, funkční demokratické politické systémy jsou dnes jen v Evropě, Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. „To je přibližně 27 procent z celého světa,“ řekl. Víru v demokratické principy podle něj ovlivňuje řada vnějších faktorů, například globalizace ekonomického systému.

O situaci v Rusku se rozhovořil tamní opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza. Podle něj nelze již hovořit o demokracii. Režim prezidenta Vladimira Putina považuje za autoritářský. Varoval přitom mezinárodní společenství, aby se smířilo s tím, že Moskva odmítá výtky kvůli porušování lidských práv a označuje je za vměšování do vnitřních záležitostí země. „Domácí utlačování je vždy následováno vnější agresí. Nedá se čekat, že stát, který porušuje práva vlastních občanů, bude respektovat práva jiných,“ řekl.

Hned na sociální síť, ať je to pravda či lež

Felipe Gonzáles považuje za výzvu pro demokratické země vyrovnat se se změnou toho, co motivuje rozhodnutí politiků. Míní, že nad rozvahou a ohledem na dlouhodobé důsledky rozhodnutí vítězí snaha využít ke svému prospěchu sociální sítě a on-line média, která pracují hlavně s emocemi. „Lži mají stejnou hodnotu jako pravda, záleží jen na tom, jak rychle se rozšíří,“ řekl González.

3 minuty
Začalo Forum 2000, tématem je posilování demokracie
Zdroj: ČT24

O roli sociálních sítí v demokratickém světě hovořil i německý politolog Yasha Mounk. Jsou díky nim více slyšet hlasy extremistů a posilují populismus. Ti podle Mounka často slibují, že odeberou moc vládám a předají ji lidu. „Populisté ale mají velmi úzký koncept toho, kdo je lid,“ podotkl. Ty, koho za lid nepovažují nebo kdo nesouhlasí s jejich názory, označují za zrádce, které je třeba zničit.

Generální tajemník Organizace amerických států Luis Almagro se potom zamyslel nad volebními systémy. U většinových systémů v Severní a Jižní Americe vnímá závažný nedostatek, protože i nejtěsnější většina znamená volební vítězství. To podle něj přispívá k polarizaci společnosti. 

Foa: Globalizační nerovnost je živná půda populismu

Australský politolog Roberto Stefan Foa v odpoledním panelu věnovaném populismu spojil vzestup populistických uskupení s globalizací. Ta podle něj vytváří ve společnosti nové nerovnosti a lidé mimo metropole se cítí být ponecháni elitami napospas osudu. „Tato nerovnost je živná půda pro populismus. Ten proto není jednorázovým fenoménem roku 2016, ale zůstane s námi přinejmenším celé desetiletí a bude ovlivňovat každodenní politiku,“ upozornil Foa.

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský nicméně s Australanem zcela nesouhlasil. Podle něj nelze všechny problémy svalovat na globalizaci a je třeba přiznat i to, že ke ztrátě důvěry v demokracii, která podporuje populisty, přispěli i politici a média.

  • Mezinárodní konference Forum 2000 má letos téma Jak posílit demokracii v nejisté době. „Důvěra v instituce upadá a víra v demokracii slábne. Demokratické procesy se paradoxně samy stávají příčinou, ale také prostředkem odklonu od základních demokratických hodnot a myšlenek,“ uvedli pořadatelé. Konference potrvá do úterý.
  • Naplňuje odkaz Václava Havla prostřednictvím podpory demokratických hodnot a respektu k lidským právům, rozvoje občanské společnosti a posilování náboženské, kulturní a etnické tolerance. Vůdčím světovým osobnostem, myslitelům a odvážným jednotlivcům ze všech oblastí života poskytuje prostor, kde mohou tato zásadní témata sdílet a otevřeně o nich diskutovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 17 mminutami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 1 hhodinou

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 2 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 8 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 12 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 15 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 16 hhodinami
Načítání...