Tisíce Čechů opět uklidí Česko. Na jaře nasbírali 1331 tun odpadků

V sobotu 23. září čeká Českou republiku další generální úklid. Od časného rána budou dobrovolníci na 120 místech uklízet černé skládky i drobný nepořádek. Na jaře se úklidu zúčastnilo 83 tisíc lidí, kteří uklidili 1331 tun odpadků.

Zájemci o úklid se mohou registrovat na interaktivní mapě, kde si vyberou konkrétní lokalitu. Dvacítka úklidů už v září proběhla, dalších sedmdesát akcí se chystá v pozdějších termínech. 

Na většinu sobotních akcí ještě volné termíny jsou, třeba brněnské Sdružení prátel botanické zahrady láká na úklid Kraví hory. Na Děčínsku zase mladí chovatelé z Mikulášovic chystají úklid Salmovského lesa. Uklízet se ale bude i v metropoli, akce jsou plánované třeba na Branické skále nebo v Hostivařských lesících. 

Jinde už jsou ale všechna místa obsazená: to je třeba příklad Prahy 14 nebo úklidu v Brumově-Bylnici na Zlínsku, který organizuje tamní základní škola.

Už během minulého víkendu vyrazili dobrovolníci uklízet břehy Vltavy, která každoročně zažívá nápor vodáků. I přes nepřízeň počasí se akce zúčastnilo skoro 180 dobrovolníků. A úklid přinesl jednu pozitivní zprávu: „Letos nás příjemně překvapilo výrazně menší množství nepořádku oproti předchozím ročníkům akce“, pochvaluje si Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.

Projekt funguje na bázi dobrovolných organizátorů místních úklidů: ti si vyberou místo a od začátku do konce se pak starají o hladký průběh akce. Organizační tým projektu Ukliďme Česko pak dodá potřebné rady a také pevné pytle na odpadky.

Česká akce je součástí celosvětového hnutí Let's Do It, které má kořeny v Estonsku. Lidé zde poprvé uklízeli v roce 2008. Za pět hodin tehdy dokázalo 50 tisíc obyvatel uklidit deset tisíc tun odpadků.

Jak dlouho se rozkládají odpadky?
Zdroj: Eprehledy.cz