Vyprahlá místa i netušené zásobárny. Průzkum za půl miliardy zmapoval podzemní zdroje vody

4 minuty
Česko provrtané sondami: Co ukázal průzkum podzemních vod
Zdroj: ČT24

Několik posledních let čeští geologové hledali zásoby vody v podzemí. Mimořádně rozsáhlý průzkum za více než půl miliardy korun nyní dokončili. A zjistili věci, které překvapily i odborníky.

Pomocí stovek vrtů, jejichž hloubka dosahovala až půl kilometru, se například ukázaly oblasti, kde jsou rezervoáry vody jejím dlouholetým čerpáním ohroženy. Jde o část Mělnicka, oblast kolem Lysé nad Labem či střední a jižní Moravu.

„To jsou místa, kde je již vydatnost zdrojů vody vzhledem k současnému využívání na hraně. Pokud by se zde čerpalo víc, tak už to přeženeme a může dojít k degradaci toho zdroje. Voda je tu obsažena třeba v droboučkých pórech, které se však ucpou a už se znovu nikdy nevytvoří,“ varuje ředitel České geologické služby (ČGS) Zdeněk Venera.

Odběry podzemní vody
Zdroj: Česká geologická služba

Z šestapadesáti zkoumaných regionů vědci označili celkem čtrnáct za rizikové. Zařadili k nim i Svitavsko v Pardubickém kraji či území západně od Veselí nad Lužnicí.

Velké překvapení pak přinesl průzkum v kuřimské kotlině ležící severně od Brna. Ukázalo se totiž, že zdejší zdroje jsou dramaticky menší, než se doposud předpokládalo – asi jen pětinové.

Netušené zásoby vody v Jeseníkách

„Naopak pozitivní překvapení bylo i pro naše odborníky velké množství zásob vody v Jeseníkách. Tam se podzemní voda koncentruje a protéká takovými pruhy vápenců, je velmi kvalitní a je jí takové množství, že to nikdo neočekával,“ upozorňuje vedoucí projektu z ČGS Petr Mixa.

Odběry podzemní vody
Zdroj: Česká geologická služba

I to by v budoucnu byla šance pro střední a jižní Moravu. Z bohatých jesenických zdrojů by se mohla voda přečerpávat do suchých jižních oblastí. Koneckonců česká vláda se obecně tímto eventuálním řešením případných krizí zabývá.

Rajony bohaté na vodu, o nichž se ví dlouhá léta, pak leží v Čechách. A i nynější průzkum to potvrdil. Velké zdroje jsou v oblasti takzvané České křídové tabule, což je území rozkládající se od Ústí nad Labem po Mnichovo hradiště na Mladoboleslavsku. „Dále lze jmenovat i východní Čechy mezi Litomyšlí, Chocní a Poličkou. Vydatnost těchto zmíněných zdrojů několikanásobně převyšují aktuální čerpání,“ doplňuje Venera.

Údaje geologů a hydrogeologů přinesly nejen představu o tom, kolik má Česko v podzemí vody a kolik jí využívá, ale také nyní poslouží i pro práci vodoprávních úřadů, které čerpání povolují.

Provrtaná třetina republiky

Vědci prozkoumali asi třetinu českého území, kde je však asi osmdesát procent zásob podzemní vody z celé republiky. To jsou skutečně strategické zdroje, často uložené stovky metrů hluboko, jež jsou méně zranitelné při obdobích sucha. Případné klimatické změny – a hlavně s tím spojený nedostatek sněhu – se v nich projeví až za desítky let.

Zbývající území však buď de facto žádné podzemní zdroje vody nemá, nebo jsou jen pár desítek metrů pod terénem. To je voda, kterou třeba využívají lidé ze studní, a ty už náchylné na vysychání jsou. Nicméně i toto území by se podle geologů mělo v budoucnu prozkoumat. Otázkou je, zdali na ně vláda, tak jako v případě nynějšího projektu, vyčlení potřebné desítky milionů korun.

Odběry vody
Zdroj: Česká geologická služba

Podle vládní zprávy o stavu vod byly v roce 2014 využitelné zdroje podzemních vod odhadovány na více než jednu miliardu kubíků, čili přes bilion litrů. Experti se shodují, že Česko na tom není z hlediska zásob tak špatně. Navíc má tu výhodu, že chudé zdroje nejsou až tak dramaticky vzdáleny od bohatých – desítky až jednotky stovek kilometrů – takže vlastně stačí natáhnout nové potrubí. I tak ale situace ideální není.

„Zejména kvůli tomu, že jsou jednotlivé zdroje rozmístěny nerovnoměrně, máme někde velké suché oblasti a někde naopak bohaté na vodu. Zkrátka jsem na tom slušně, ale ne zase tak dobře, abychom vodou mrhali. S vodou musíme hospodařit,“ dodává Petr Mixa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 7 hhodinami

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 7 hhodinami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 8 hhodinami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 9 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 11 hhodinami
Načítání...