Mozková mrtvice postihuje i malé děti. Pomoc musí přijít v řádu hodin

Mozková mrtvice nepostihuje jen starší pacienty, ale i malé děti. Mezi základní příznaky patří slabost končetin, spadlé koutky úst a porucha řeči. Podle lékařů je potřeba na ně pamatovat, včasná pomoc je totiž rozhodující jak u dětí, tak dospělých pacientů.

Video Události
video

Mozková mrtvice se objevuje i u dětí. V Česku je až 30 případů ročně

Jenom v pražském Motole už letos pečovali o šest dětských pacientů, kteří prodělali mozkovou mrtvici. V celém Česku pak neurologové zaznamenají až 30 případů ročně. 

Nemoc v mateřské škole postihla i malou Štěpánku Rytinovou: „Volali mi ze školky, že pro Štěpánku jede sanitka. Paní učitelka poznala, že jí spadnul koutek a sjela jí ze židličky,“ popisuje maminka Tereza Rytinová Hesounová. 

Právě díky postřehu učitelky lékaři věděli, na co se zaměřit. A velmi rychle potvrdili, že jde právě o cévní mozkovou příhodu. „Ona se vůbec nehýbala, nemluvila – člověk vůbec nedomyslí, co bude následovat,“ popisuje hrůzné chvíle matka Štěpánky.

Nejdřív si vůbec nedokázala představit, že se dcera znovu postaví na nohy. Pomohla jí však kanisterapie, lázně a rychlý návrat do školky. Mluvit ale dívka začala až po roce.

Hlavní příznaky mozkové mrtvice
Zdroj: casjemozek.cz

Dnes už je Štěpánce 14 let a i díky poctivé rehabilitaci chodí do školy a dokonce sportuje, dětský mozek se totiž s následky mozkové mrtvice vyrovnává lépe než ten dospělý: „To, jakým způsobem se mozek vyrovná s takovýmto výpadkem většího objemu mozkové tkáně, je neporovnatelně lepší u dítěte ve srovnání s dospělým pacientem,“ vysvětluje přednosta Kliniky dětské neurologie v motolské nemocnici Pavel Kršek.

U dětí i dospělých pacientů je ale rozhodující rychlost, s jakou přijde pomoc. „Trombolýzu – rozpouštění sraženin – lze podat prvních 4,5 hodiny. A trombektomii lze udělat do šesti hodin, takže ta rychlost musí být veliká,“ apeluje primář Neurologické kliniky ve FN Motol Aleš Tomek. Proto je důležité umět rozpoznat hlavní příznaky nemoci.