Trest vězení pro Jirounka kvůli padělané směnce na 127 milionů soud zřejmě zrušil

Nejvyšší soud už rozhodl o dovolání Kamila Jirounka v kauze padělané směnky na 127 milionů korun. Přestože oficiálně zatím výsledek nezveřejnil, Jirounkův syn na Twitteru uvedl, že dovolání jeho otce k Nejvyššímu soudu vyšlo.

Kamil Jirounek
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Otec je konečně venku, dovolání klaplo,“ napsal syn Kamila Jirounka. Ten patří k zakladatelům petrochemické firmy Oleo Chemical. Původně dostal osm let vězení, loni v prosinci mu odvolací Vrchní soud v Praze trest o dva roky zmírnil.

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček prozatím informaci ponechal bez komentáře. „Rozhodnutí je třeba opatřit podrobným odůvodněním a nejprve s ním seznámit všechny účastníky řízení. Teprve poté jej můžeme zveřejnit,“ uvedl. 

Podle rozsudku, který nyní zřejmě Nejvyšší soud zrušil, si Jirounek opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek údajně chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.

Jirounek figuruje i v dalších kauzách

Kamil Jirounek vinu popíral, prý nevěděl, že směnka je falešná a v žádném řízení ji neuplatnil. Směnka prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který byl druhým obžalovaným v téže kauze. Justice ale upustila od jeho potrestání, protože dostal pět let vězení za jiný delikt.

Jirounek figuruje také v dalších kauzách. V únoru jej Městský soud v Praze nepravomocně shledal vinným z tunelování Oleo Chemical, stejně jako další představitele firmy. Zprostil naopak lobbistu Iva Rittiga a jeho právníky. Jirounek ale za tunelování další trest navíc nedostal.

V březnu se pak městský soud zabýval tím, že Jirounek údajně při sjednání úvěru 160 milionů korun uvedl nepravdivé údaje. Nepravomocně mu uložil souhrnný trest 6,5 roku vězení, verdikt ale nebyl dosud pravomocný. Jirounek i v této kauze vinu popírá. Za příčinu svých trestních stíhání dlouhodobě považuje obchodní spory.