O prázdninách hrozí dětem úrazy. Třeba při parkouru, který končívá zlomeninami

Dětem brzy začnou dvouměsíční letní prázdniny. Čas volna bývá období, během kterého se stává nejvíce dětských úrazů. Nejčastěji se děti zraní pádem nebo při dopravní nehodě. Hitem letošního jara a léta je však parkourové skákání čili freerunning. Ti, kteří se mu věnují, bohužel často končí v nemocnicích se zlomeninami. Rodiče přitom obvykle nevědí, o co se jedná.

Video O prázdninách hrozí dětem nebezpečí. Nově i při parkuru
video

O prázdninách hrozí dětem nebezpečí. Nově i při parkouru

Nejčastěji se děti poraní doma nebo při sportu. „Trampolíny, bazény, dětská hřiště,“ jmenoval přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno Ladislav Plánka nejčastější příčiny dětských úrazů.

Kromě roky se neměnících míst, kde se děti obvykle zraní, mají poslední měsíce svůj nepřehlédnutelný trend. Je jím parkourové skákání. Nejedná se však o známý sport na koních, ale o činnost zvanou též freerunning, při níž lidé ve velké rychlosti běhají většinou městskou krajinou a skáčou z různých překážek a vyvýšených míst, na něž cestou narazí.

„Musím říct, že je to hit letošního jara a léta. Nebylo dne a nebylo služby, kdy by alespoň jedna zlomenina nepřišla právě z této činnosti,“ varoval před nebezpečnou aktivitou lékař. „Je to něco, co dřív nebylo takhle vidět,“ upozornil Plánka s tím, že je třeba se na zábavu zaměřit a představit dětem její rizika. O parkourovém skákání však rodiče mnohdy vůbec nic netuší.

Ukažte, na co si mají dát pozor

Plánka poradil, aby rodiče společně s dětmi o prázninách vždy prozkoumali nové prostředí a ukázali jim, na co si mají dát pozor. „Všechny vodní areály je třeba s dítětem projít a ukázat mu, kde je hloubka, kde není, kde se může skočit do vody, kde to k tomu není určeno,“ zdůraznil lékař.

„Zejména v novém prostředí, což je aktuální nyní, když děti budou odjíždět na prázdniny a dostávat se do nových táborů, ubytoven a areálů, pokud si hned na začátku projdou všechna nebezpečná zákoutí a ukáží si, kde číhá nebezpečí, které dítě nemůže automaticky předpokládat, tak je prokázáno, že je výrazně nižší výskyt úrazů.“

Ladislav Plánka

přednosta dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno

Obeznámit je děti třeba i se sportovním náčiním. „Každá trampolína je trochu jiná, všechny prolézačky vykazují trochu jinou nebezpečnost,“ vysvětlil přednosta dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie.

Plánka soudí, že povědomí rodičů o nebezpečenstvích, která jejich potomkům hrozí, se zvyšuje. „Zvýšená opatrnost nám často dělá problémy, protože děti místo aby chodily ven a sportovaly, sedí doma a věnují se sedavým hrám,“ poznamenal. To pak také způsobuje zdravotní problémy, i když jiného charakteru.