Po Prouzovi se stal státním tajemníkem pro EU Aleš Chmelař

Novým státním tajemníkem pro EU se stal Aleš Chmelař, který dosud na Úřadu vlády vedl odbor hospodářských politik EU. Chmelařovy cíle se týkají především lepší komunikace a vyjasňování českých postojů v Bruselu. Ve čtvrtek se v nové pozici poprvé zúčastní jednání Evropské rady. Chmelař nahradil Tomáše Prouzu, který z postu státního tajemníka odešel na konci března.

Video Studio ČT24
video

Brífink po jednání vlády: Chmelař představen jako nový státní tajemník pro EU

V mezidobí měl agendu tajemníka pro EU na starosti Jan Král, který v evropské sekci Úřadu vlády bude působit i dál. Chmelař bude řídit i pracovní skupinu pro brexit, která vznikla pod vedením Prouzy.

„Doufám, že v jeho osobě bude zaručena kontinuita a budeme dál vystupovat jako aktivní členská země v oblasti prosazování našich zájmů,“ uvedl premiér Sobotka. Na brífinku ocenil také Chmelařovy zkušenosti s unijní agendou. „Dlouhodobě se podílí na tvorbě českých pozic, je to expert, který má dlouholetou zkušenost nejen z českého, ale také evropského prostředí.“

Chmelař už ve středu poprvé řídil koordinační schůzku před čtvrteční Evropskou radou: „Bezprostřední prioritou je komunikace a vysvětlování české pozice v oblasti migrace, konkrétně kvót,“ popsal Chmelař svůj nejbližší cíl. „Je potřeba ukázat ostatním členským státům, že naše argumenty jsou platné, a že si za naší pozicí stojíme,“ sdělil.

Obecnou prioritou je pak podle něj, aby ostatní členové EU chápali argumenty, které má Česká republika nejen v oblasti migrace, ale také v hospodářské oblasti.

Z dalších cílů Chmelař zmínil podání české přihlášky do soutěže o nové sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA), který se kvůli odchodu Velké Británie z EU bude stěhovat z Londýna. Rozhodnutí padne letos v říjnu, Praze ovšem konkuruje dalších devět zemí. „Karty nejsou rozdány rovnoměrně, ale pokusíme se uspět a do konce července předložíme jasnou a kvalifikovanou přihlášku,“ dodal Chmelař.