Prouza jako státní tajemník končí. Jde do byznysu

Tomáš Prouza (ČSSD) rezignoval na místo státního tajemníka pro evropské záležitosti. Skončí k 31. březnu. Jako důvod konce svého angažmá na Úřadu vlády uvedl nabídku ze soukromého sektoru, kterou přijal. Koncem února se o něm spekulovalo jako o jednom z kandidátů na uvolněné místo ministra průmyslu a obchodu.

Tomáš Prouza
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Po delším váhání jsem se rozhodl nabídku přijmout. Poslední dva měsíce jsem proto činil všechny kroky potřebné k hladkému předání mé agendy,“ uvedl. Rezignační dopis zveřejnil také na svém webu.

„Vážím si práce, kterou Tomáš Prouza na Úřadu vlády během více než tří let odvedl. Má velký podíl na tom, že se splnil jeden z mých hlavních cílů – vést proevropskou vládu, která chce a umí ovlivňovat to, jakým směrem se Evropská unie ubírá,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Od dubna bude vedením sekce pro evropské záležitosti na Úřadu vlády pověřen Jan
Král, dosavadní ředitel odboru koordinace evropských politik.

Prouza neměl podle médií bezpečnostní prověrku na stupeň „důvěrné“, kterou podle služebního zákona pro výkon funkce státního tajemníka pro evropské záležitosti potřeboval.

Politolog Jelínek: O důvodech konce Tomáše Prouzy v politice lze jen spekulovat

Podle politologa Lukáše Jelínka může být za Prouzovým koncem v politice hned několik důvodů. Mezi nimi jde o možnou neprůchodnost jeho jména do křesla ministra průmyslu a obchodu přes prezidenta Miloše Zemana, nebo třeba nezískání bezpečnostní prověrky na Úřadu vlády, případně osobní znechucení politickými intrikami, kterých se stal součástí.

Video 90’ ČT24 - Péče o seniory v Česku
video

Politolog Jelínek: O důvodech konce Tomáše Prouzy se dá jen spekulovat

„Řekl bych, že sociální demokracie nedokázala vyčerpat potenciál, který se v Tomáši Prouzovi skrýval,“ dodal politolog s tím, že sžívání Prouzy s ČSSD bylo spíše komplikované. Označil ho jako výborného komunikátora evropské myšlenky i v českých podmínkách.

Úvahy o Prouzovi v čele MPO naježily prezidentskou kancelář

Poté, co premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl 20. února odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, spekulovalo se o Prouzovi jako o možném kandidátovi na tuto pozici. Předseda vlády tyto úvahy nekomentoval.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tehdy na Twitteru uvedl, že Prouza má blízko k neziskovým organizacím, které účelově útočí na Miloše Zemana. Vztah Prouzy se zástupci Pražského hradu je dlouhodobě napjatý, přeli se například kvůli bezpečnostním kontrolám na Hradě, migraci nebo vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra.

Po schůzce s prezidentem Sobotka oznámil, že bude ministerstvo průmyslu vést dočasně sám.