
Události: V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství vypovídal Pohůnek
Jan Pohůnek je v kauze sledování bývalé ženy Petra Nečase klíčový člověk. Byl to on , kdo přímo řídil zpravodajce v terénu. Před soudem vypovídal téměř pět hodin.
„Vlastní podstata je asi deset procent z jeho výpovědi, zbytek spočívá v tom zahltit soud informacemi a spoléhat na to, že soud se v těch informacích utopí,“ uvedl státní zástupce Rostislav Bajger.
„Já bych řekl, že pravý opak je pravdou, protože já se vyjadřuju zatím výlučně k tomu, co státní zástupce tvrdí v obžalobě,“ oponoval Pohůnek. Podle odposlechů hlásil výsledky sledování přímo Janě Nečasové, která čelí obžalobě, že si ho u zpravodajců objednala.
Státní zástupci tvrdí, že Vojenské zpravodajství sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (tehdy Nagyové) a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž Nagyová si tím podle nich chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch. Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek to popírají. Tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování Nečasovy rodiny.
Páleník i Kovanda už vypovídali
V pondělí a úterý před soudem několik hodin vypovídali Páleník a Kovanda. Kovanda výpověď komentovat nechtěl. Jeho advokát Jiří Matzner uvedl, že jeho výpověď nebyla překvapující, jelikož vypovídá v trestním řízení pořád stejně.
Páleník uvedl, že je celé trestní řízení vymyšlené a pro odsouzení nejsou žádné důkazy. Podle něj byl postup zpravodajců v pořádku a VZ v souladu se zákonem prověřovalo možné ohrožení rodiny tehdejšího premiéra.
Po Janu Pohůnkovi měla na řadu přijít bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová, ta se ale pro nemoc omluvila a ke slovu se dostane až v květnu.
Soud začal kauzu řešit potřetí. Předchozí dva osvobozující rozsudky z let 2014 a 2015 byly zrušeny odvolacím soudem, který také kauzu odebral původní soudkyni Heleně Králové, a případ nyní řeší nová soudkyně Hájková.