Otcové získají nárok na týdenní dovolenou po narození dítěte

Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Novelu o nemocenském pojištění schválil Senát, teď putuje k prezidentovi. Muži budou moci nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Volno by měli dostat i tehdy, pokud je žena s potomkem v nemocnici. Tato novela zároveň řeší rozšíření nároku na sirotčí důchod a zvyšuje rovněž nemocenskou pro dobrovolné hasiče i další záchranáře. 

Video Události
video

Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte

Otcovská by měla podle vlády posílit vztah mezi rodiči a potomkem a motivovat muže, aby se do péče víc zapojili. Otcovskou dovolenou by mohli čerpat jen ti, kteří nemají dluh na nemocenském pojištění. Po celou dobu dovolené by pak pobírali 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. I v případě otcovské je ale částka zastropována pro lidi s vyššími příjmy (max. částka je 8 087 Kč). 

Nárok na otcovskou budou mít podle předlohy muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. V takovém případě by mohli na tuto dovolenou nastoupit až do sedmi let věku dítěte.

Pro předlohu nakonec hlasovalo 58 senátorů ze 77 přítomných, proti byl jeden. Ostatních 18 se hlasování zdrželo. Nejsilnější kritika přišla od senátorů ODS. Místopředseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera označil otcovskou za populistický tah. Zazněly i názory, že otcové si mohou vzít obvyklou dovolenou.

Další senátoři – mimo jiné Jan Horník (STAN) a Zuzana Baudyšová (za ANO) – zase pochybovali, zda bude Česko na tuto sociální výhodu v budoucnu mít peníze. Otcovská by ročně vyšla na 630 až 800 milionů korun a stát by vedle toho přišel o 72 až 93 milionů na daních.

Naopak předseda Senátu Milan Štěch otcovskou podpořil: „Každým takovým krokem dáváme impuls společnosti, jakých hodnot si vážíme.“ Rovněž Peter Koliba (za ANO) pokládá tuto dávku za rozumnou. „Krok, který dává rodinu dohromady, je krok velmi nutný,“ řekla místopředsedkyně horní komory Miluše Horská (za KDU-ČSL). 

Už ve sněmovně se proti zavedení otcovské zvedl poměrně velký odpor. Pro vyškrtnutí otcovské z novely zvedla ruku většina poslanců hnutí ANO a návrh kritizovala i pravicová opozice s tím, že rodinné vazby ani rovnost mužů a žen otcovská dovolená nezlepší. 

TOP 09 a ODS sice s podporou rodin souhlasí, ale v jiné formě. Navrhovaly například podporu částečných úvazků nebo další zvýšení daňové slevy pro rodiny s dětmi.

Se zavedením otcovské dovolené nesouhlasila ani hospodářská komora. Otcovská podle ní spadá do kategorie zaměstnaneckých benefitů. „Při pohledu na další návrhy, které se dotýkají zaměstnavatelů, jako je například obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci, zavedení povinných sick days nebo dlouhodobého pečovatelského volna, je zavedení placené dovolené pro otce další komplikací pro zaměstnavatele,“ kritizoval mluvčí komory Miroslav Diro.

Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by si ale zaměstnavatelé měli zvyknout na to, že o děti nepečují jen matky, ale i otcové. Pětidenní nepřítomnost některých mužů v práci chod podniků jistě neohrozí, poznamenala. 

Dobrovolní záchranáři dostanou stoprocentní nemocenskou 

Předloha rovněž zavádí vyšší nemocenskou pro dobrovolné záchranáře. Vládní novela původně předpokládala stoprocentní nemocenskou jen pro dobrovolné hasiče. Při nemoci nebo úrazu při zásahu a také v karanténě by dostávali z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, tedy jako profesionální hasiči. Dolní komora ale výhodu vztáhla pozměňovacím návrhem Jany Pastuchové (ANO) na všechny dobrovolné záchranáře.

Novela zákona také rozšiřuje okruh dětí, které dosáhnou na sirotčí důchod. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že se tak „zmírní tlak“ na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků. Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody, či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně.