Hejtmani potřebují peníze na mzdy řidičů. Chtějí je od vlády za každou cenu

Hejtmani chtějí, aby jim vláda dala peníze na zvýšení mezd řidičů autobusů, které loni sama nařídila. Autobusové odbory hrozí stávkou, předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO) přitom po jednání hejtmanů konstatovala, že v regionech chybějí jednak potřebné peníze, ale i způsob, jak zajistit, aby se opravdu dostaly k řidičům. Asociace krajů navíc bude chtít od vlády i další peníze, aby regiony mohly zvýšit také platy sociálních pracovníků.

Video Studio ČT24
video

Brífink po jednání rady Asociace krajů: Hejtmani žádají peníze na mzdy řidičů

Předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová po jednání připomněla, že i když vláda k počátku roku nařídila zvýšení mezd řidičů autobusů, peníze na to dosud nedala.

Neuspěl ani návrh krajů, aby nedostaly přidáno přímo na mzdy, nýbrž na opravy silnic, díky čemu by zbyly peníze na mzdy jinde. Nyní, kdy odbory vyzvaly řidiče ke stávce, považují hejtmani situaci za kritickou.

„Kraje požadují finanční prostředky na navýšení mezd řidičů a je nám jedno, jakou formou,“ řekla předsedkyně Asociace krajů. Připomněla přitom, že obecný příslib, že stát krajům peníze dá, dostali hejtmani od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) již v lednu. Na premiéra se kraje obrátí i nyní, dopisem ho požádají o další společné jednání.

Mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová ovšem upozornila, že se kraje bez státního příspěvku obejdou. „Jejich daňové příjmy se meziročně zvýšily téměř o osm miliard. V letošním roce by měly vzrůst o další tři miliardy, což výrazně převyšuje nárůst platových nákladů,“ poukázala.

Hejtmany naopak podpořil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který připomněl, že v minulosti navrhoval, aby kraje dostaly od státu více peněz na opravy silnic, což by jim umožnilo dát na mzdy peníze z vlastního rozpočtu, ale zbytek vlády to odmítl. „Přinesli jsme na vládu spolu s ministrem financí Babišem návrh, aby kraje dostaly podporu až čtyři miliardy korun v souvislosti s opravami silnic 2. a 3. tříd. To by jim uvolnilo ruce i na řešení platů řidičů. Vláda schválila pouze tři miliardy,“ připomněl Dan Ťok.

Hejtmani se ovšem obávají, že i když peníze na mzdy dostanou, nedokážou zajistit, aby se skutečně dostaly k řidičům. „Nemůžeme vstupovat do vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec. Když dáme finanční prostředky jednotlivým dopravcům, vůbec nemáme jistotu, že je dostanou řidiči,“ míní Vildumetzová.

Předpokládá proto, že některé regiony založí vlastní společnosti, které pro ně budou zajišťovat základní dopravní obslužnost. Takový úmysl již dříve ohlásil Ústecký kraj.

Peníze na mzdy řidičů přitom nejsou posledním příspěvkem, který budou kraje od státu letos požadovat. Přispět chtějí také na zvýšení platů pracovníků v sociální oblasti a kultuře, které vláda nařídila k 1. červenci.

Hasiči zajistí předlékařskou první pomoc

Hejtmani se na svém jednání kromě mezd řidičů a platů sociálních či kulturních pracovníků zabývali také spoluprací záchranných složek. Spolu s řediteli Hasičského záchranné sboru ČR a Asociace záchranných služeb podepsali memorandum, podle kterého budou moci v mimořádných situacích poskytovat předlékařskou první pomoc hasiči.

Podle místopředsedkyně asociace a pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) umožní memorandum ještě užší spolupráci mezi hasiči a záchrankou. „Je důležité, aby ten první na místě nehody byl schopen poskytnout kvalitní péči,“ podotkla.

Generální ředitel HZS ČR Drahoslav Ryba dodal, že „pomoc bude poskytována vždy na žádost zdravotnické záchranné služby“.

Uložit