Odbory vyzvaly ke stávce kvůli mzdám řidičů autobusů. Datum oznámí tři dny předem

3 minuty
Řidiči regionálních autobusů budou stávkovat
Zdroj: ČT24

Vedení dopravních odborů vyzvalo ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů. Řidiči v některých krajích zatím nedostali přidáno podle nařízení vlády. Rozsah stávky a přesné datum oznámí odbory s třídenním předstihem. Problémy podle nich přetrvávají ve čtyřech krajích – Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském a na Vysočině.

„Předsednictvo Odborového svazu dopravy s politováním konstatuje, že to, co bylo v roce 2016 složitě vyjednáno a následně potvrzeno vydáním obecně platných státních předpisů, v roce 2017 velmi často není v praxi naplňováno,“ uvedl předseda svazu Luboš Pomajbík.

Zatím podle něj není jasné, zda bude stávka řidičů celostátní, nebo jen v některých krajích. Odbory nevylučují ani jednu variantu. „Některé kraje se s problémy dokázaly velice rychle a vstřícně vypořádat. Na druhou stranu o to nepochopitelnější je, proč kraje, které jmenujeme, to nedokáží nebo nechtějí,“ řekl Pomajbík.

Předsednictvo svazu rozhodlo, že rozsah a termín stávky oznámí tři dny předem. „Máme negativní zkušenost s tím, že když oznámíme s větším předstihem termín stávky, tak se vyrojí spousta iniciativ, jako je zastrašování zaměstnanců před tím, aby se stávky zúčastnili, vyhledávání stávkokazů a dalších,“ vysvětlil šéf svazu v ČT24. Nepopřel, že motivem může být i to, aby kraje nestihly zajistit náhradní dopravu.

Kraje chtějí jistotu, že peníze půjdou řidičům

Podle předsedkyně Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) chtějí mít kraje jistotu, že jejich dojednávaný příspěvek dopravcům bude skutečně použit na navýšení mezd řidičů. Chtějí proto po ministerstvu práce, aby zpětně prostřednictvím inspektorátů práce kontrolovalo, zda se prostředky do mezd řidičů skutečně promítly.

„Hejtmani chtějí mít všechno v souladu s legislativou, musí najít cestu k uzavření dodatků ke smlouvám a najít i finanční prostředky, které jsme nedostali,“ dodala Vildumetzová. Poukázala na to, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v lednu slíbil krajům peníze na mzdy řidičů, vláda ale o měsíc později nabízený návrh neschválila.

Mnohé kraje navíc zvažují, že si kvůli zajištění dopravní obslužnosti založí vlastní dopravní firmy, řekla Vildumetzová novinářům po jednání hejtmanů s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). O vytvoření krajské linkové dopravy uvažuje například Ústecký kraj.   

Podle odborů problémy přetrvávají ve čtyřech krajích – Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském a na Vysočině. Vildumetzová ale podotkla, že například jihomoravské zastupitelstvo už peníze schválilo, zatím ale nebyly uzavřeny dodatky ke smlouvám pro jejich vyplacení.

V Ústí i Pardubicích jsou připraveni stávkovat

Autobusoví odboráři z Ústeckého kraje jsou připraveni stávkovat. Řidiči podle nich sice dostali přidáno, ale nikoliv dle svých představ. Kraj má s dopravci uzavřeny dlouhodobé smlouvy, tvrdí, že jedinou možností, jak navýšit prostředky, je sepsání dodatků. „Máme informaci od dopravců i od některých řidičů, že šoféři dostali přidáno. Nabídli jsme dodatky, abychom jim (dopravcům) náklady vykompenzovali, ale kromě jednoho se s námi nikdo nesetkal,“ řekl ale radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM).

Připraveni stávkovat jsou podle člena předsednictva Odborového svazu dopravy Miroslava Vokála i v Pardubickém kraji. Nabídku kraje, který chce přidat dopravcům na mzdy řidičů deset milionů korun, označil za výsměch. Zaměstnavatelé řidičů požadují třikrát tolik.

Minimum určené vládou představuje navýšení mzdy za hodinu jízdy na 98,10 Kč a na 88 korun za hodinu čekání. Nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí. Po dnešku ale odbory požadují, aby se čekání započítávalo do fondu pracovní doby jako jízda, uvedl svaz v tiskovém prohlášení.

Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od října 2015. Podle nové podoby zákona o veřejných zakázkách by soutěže na zajištění veřejné dopravy měly zohledňovat i jiná kritéria než cenu a stanovovat například nejnižší mzdu pro šoféry autobusů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 7 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 17 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 18 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 19 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 19 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 21 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 23 hhodinami
Načítání...