Postaví ANO kandidáta proti Zemanovi? Souboj o Hrad to může rozhodnout

Tento týden oznámí prezident Miloš Zeman, zda bude znovu kandidovat na Pražský hrad. Z politických stran zatím neoznámila svého kandidáta do podzimních voleb žádná. ANO i ČSSD zřejmě vypíší vnitrostranická referenda: obě strany zvažují postavit vlastního kandidáta, další možností je však právě podpora Zemana. A podpora ze strany Babišova hnutí může být podle politologů rozhodující. Podrobnosti zjišťovala reportérka Lenka Pastorčáková pro pořad 168 hodin.

Video 168 hodin
video

168 hodin: Koho podpoří ANO v prezidentské volbě?

„Ten, koho podpoří Andrej Babiš, má větší šanci než ostatní kandidáti, stát se českým prezidentem,“ uvedl v pořadu 168 hodin politolog Kamil Švec. Zatím ale není jasné, zda do voleb pošle ANO vlastního člověka.

„Já jsem pro to, aby hnutí rozhodlo hlasováním všech členů o tom, jestli svého kandidáta postavíme, nebo ne,“ zopakoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš. 

Další vlivné tváře hnutí, jako místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek nebo eurokomisařka Věra Jourová, jsou pro to, vybrat vlastní osobnost. „Jestliže máme ambici vyhrát volby, tak bychom měli mít ambici i na pražský stolec,“ poznamenal poslanec ANO Bohuslav Chalupa. Stávajícího prezidenta by nepodpořil ani další poslanec Babišova hnutí – Rostislav Vyzula. „Jsem lékař a myslím, že by mu to už nemuselo ani zdravotně prospívat. Zaslouží si takový ten hezký politický důchod,“ podotkl.

Už delší dobu se v souvislosti s kadidaturou skloňuje jméno ministra obrany Martina Stropnického. Ten již dříve uvedl, že by za nutnou podmínku pro rozhodnutí kandidovat na prezidenta považoval své zvolení místopředsedou ANO. V tajné volbě řadových místopředsedů přitom získal 174 hlasů, což bylo nejvíc hlasů ze všech jeho spolukandidátů. Zisk největšího počtu hlasů ve volbě místopředsedů tehdy Stropnický vnímal jako „určitý vzkaz“.

 „Kdyby se Andrej Babiš rozhodl postavit vlastního kandidáta, tak to může znamenat velkou komplikaci pro Miloše Zemana právě proto, že hnutí ANO má ve společnosti momentálně velkou podporu,“ domnívá se Kamil Švec. Ten zároveň upozorňuje na starou známou věci: premiéra pověřuje sestavením vlády prezident. V případě vítězství ANO ve sněmovních volbách by se proto Babišovi hodil na Hradě spojenec.