13. března 1983 – Příslušníci povstaleckého Národního svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) unesli 66 československých občanů, kteří pracovali v papírně v angolském Alto Catumbela. Únosci požadovali politické uznání. Unesení museli absolvovat 1200 kilometrů dlouhý pochod. Po 4,5 měsíci únosci propustili ženy, děti a slabé muže. Zbylí lidé byli propuštěni po 468 dnech.
26. května 1995 – Tři české vojáky spolu s dalšími 270 příslušníky mírových sil UNPROFOR použili bosenští Srbové v okolí Pale u Sarajeva jako lidské štíty, aby odvrátili hrozící letecké údery NATO. Majora Karla Krátkého a kapitána Oldřicha Židlíka propustili po 24 dnech, major Zlatko Kožušník se dostal na svobodu po 19 dnech zajetí.
Březen 1996 - Radek Hanykovics byl v Thajsku odsouzen za pašování heroinu k 50 letům vězení. Zadržen byl na letišti v Bangkoku. Za propašování drogy měl slíbeno 300 tisíc korun. Česku se po komplikovaných jednáních podařilo domluvit jeho převoz zpět. V roce 2004 se spolu s ním vrátil ještě druhý český pašerák vězněný v Thajsku - Emil Novotný. V roce 2007 Hanykovics podlehl rakovině plic. Právě kvůli nemoci v Česku nemusel být ve vězení.
17. prosince 1996 – Český chargé d'affaires v Peru Lubomír Hladík byl mezi více než 600 lidmi zajatými na večírku v rezidenci japonské ambasády v Limě. Ozbrojenci z Revolučního hnutí Túpaka Amarua (MRTA), kteří požadovali propuštění vězněných členů hnutí, rukojmí postupně propouštěli, včetně Hladíka. Peruánské bezpečnostní síly osvobodily 72 zbylých rukojmí 22. dubna 1997.
19. února 1998 – Podplukovníka Jaroslava Kulíška s dalšími třemi pracovníky pozorovatelské mise OSN v Gruzii (UNOMIG) unesli ozbrojení útočníci v západogruzínské vesnici Džichaškari. Zatímco dva Uruguayce a Švéda odpůrci prezidenta Eduarda Ševardnadzeho propustili, Kulíškovi se 25. února podařilo utéci.
29. září 1999 – Dva pracovníky nadace Člověk v tísni, Milana Machalíčka a Michala Plavce zadržoval dav ze srbské enklávy Štrpce v jihosrbské provincii Kosovo. Vojákům sil KFOR se podařilo humanitární pracovníky po několika hodinách vysvobodit.
13. října 1999 – Na východě gruzínské Abcházie, v Kodorském údolí, byla unesena skupina šesti pozorovatelů OSN (UNOMIG), pocházejících z Česka, Švédska, Švýcarska, Řecka, Německa a Uruguaye. Únosci požadovali výkupné 250 000 dolarů. Den nato únosci propustili čtyři rukojmí, včetně českého pozorovatele, zbytek propustili další den.
12. ledna 2001 – Na Kubě zadrželi tehdejšího poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka poté, co se setkali s kubánskými disidenty. Kubánské úřady je podezřívali, že na Kubě působili jako agenti USA a udržovali podvratné styky. Za podvratnou činnost a přípravu povstání jim původně hrozilo až 20 let vězení. Později Kuba jednání obou překvalifikovala na ohrožení ekonomických zájmů země, za což hrozily tři roky až osm let vězení. Propuštěni byli poté, co veřejně přiznali, že z neznalosti porušili kubánské zákony a veřejně se omluvili. Do Česka se vrátili 6. února 2001 po 25 dnech strávených v kubánském vězení.
11. dubna 2004 – V Iráku byli cestou do jordánského Ammánu uneseni tři čeští novináři – Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech byli po vyjednávání s únosci propuštěni.
7. prosince 2005 – Na Haiti byl unesen český misionář Roman Musil. Na ostrově působil několik let. S únosci, kteří údajně požadovali výkupné 50 000 dolarů, vyjednávali představitelé katolické církve. Musil byl propuštěn 10. prosince 2005, ČR údajně nic neplatila.
22. června 2008 - Entomologové Petr Švácha a Emil Kučera byli zadrženi indickými úřady za nelegální sběr hmyzu v zemi. Po více než měsíci stráveném ve vězení byli 25. července propuštěni na kauci.
11. března 2010 – Byly propuštěny dvě unesené humanitární pracovnice na Haiti. Česká pracovnice organizace Lékaři bez hranic (MSF) a její belgická kolegyně strávily téměř týden v zajetí neznámých únosců. Ženy, které v zemi pomáhaly po ničivém zemětřesení, přepadli únosci na předměstí Port-au-Prince.
18. ledna 2011 – Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Zasáhla proti třem únoscům střelbou ve chvíli, kdy se pokusili své oběti odvézt autem do hor.
Říjen 2011 - V Zambii byli zadrženi tři Češi Jan Coufal, Jiří Cetel a Michal Vebr. Byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Do země přijeli jako turisté. Po dvou a půl měsících se je české diplomacii podařilo dostat zpět od Česka. O detailech osvobození ale nesmí trojice mužů mluvit, a to ani se svým nejbližšími příbuznými.
22. března 2012 – Česká průvodkyně strávila v noci na 22. března na egyptském Sinajském poloostrově dvě hodiny v zajetí beduínů. Skupina maskovaných mužů ji unesla, když přepadla autobus s českými turisty, které žena doprovázela. Podle českého ministerstva zahraničí ženu osvobodily egyptské bezpečnostní síly ve spolupráci s místními beduínskými kmeny z jihu Sinaje.
Září 2012 – Dva čeští vývojáři počítačových her Martin Pezlar a Ivan Buchta byli zadrženi na řeckém ostrově Limnos. Podle řeckých úřadů nelegálně pořizovali záběry vojenských objektů. Za to jim hrozilo až 20 let vězení. Češi se bránili tím, že si pouze na dovolené pořizovali záběry na památku. Do případu se vložili čeští politici včetně tehdejšího prezidenta Václava Klause. Oba muži byli propuštěni 16. ledna po složení kauce 5 000 eur na jednoho. Stále jsou ovšem v Řecku obviněni ze špionáže.
10. listopadu 2012 - Ve středoafrickém Togu zatkla tajná policie doktoranda královéhradecké univerzity Radima Tobolku a obvinila jej ze špionáže. Tobolka v zemi zkoumal politické strany pro svou doktorskou práci v oboru politologie a afrických studií. Český velvyslanec ze sousední Ghany Miloslav Machálek tožské úřady přesvědčil, že se jedná o nedorozumění.
13. března 2013 – Dvě Češky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová byly uneseny neznámými ozbrojenci v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán, kam přijely z Íránu jako turistky a chtěly pokračovat do Indie. K jejich propuštění po dvou letech přispěla turecká nevládní organizace IHH; do ČR se vrátily koncem března 2015.
6. března 2015 – Po útoku islámských radikálů na ropné pole Ghaní v Libyi bylo uneseno devět osob pracujících pro rakouskou firmu VAOS – Rakušan, čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Ghaňan a český občan Pavel Hrůza. Jeho osud je nejasný.
Červenec 2015 - Pětice Čechů zmizela v libanonském údolí Bikaá, únosci je drželi na neznámém místě. Muži se vrátili domů začátkem února 2016, a to ve chvíli, kdy Česko propustilo libanonského agenta Alího Fajáda. Pětici tvořili novináři jindřichohradecké televize Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, advokát Jan Švarc, tlumočník Adam Homsi a Martin Psík se zkušenostmi armádního zpravodajce.
13. listopadu 2016 – Turecké bezpečnostní složky na irácko-tureckém přechodu zadržely Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase. Podle informací české diplomacie u nich našly materiály, které je přiřazují ke kurdským milicím YPG. Následně byli obviněni z poskytování zbraní této organizaci, kterou Turci považují za teroristickou. Hrozí jim až 15 let vězení.
24. prosince 2016 - V Kambodži byla zadržena šestadvacetiletá Češka, kterou tamní policie spolu s dalšími čtyřmi cizinci obvinila z nelegální výroby drog v zemi, jejich držení a distribuce. Češka se k činu údajně přiznala. Hrozí jí vězení od dvou do pěti let. Šance, že by si trest odpykala v tuzemské věznici, je velmi malá. Podle kambodžské podnikatelky Sotheavy Tithové při drogových deliktech Kambodža občany cizích zemí nevydává a podmínky v tamních věznicích jsou špatné.