Důl Bílina připravuje těžbu za prolomenými limity, zvířata se musí přestěhovat

Těžaři se chystají dobývat uhlí za úrovní nedávno prolomených limitů. Důl Bílina již oficiálně podal žádost a zahájil tak schvalovací proces. Pokud skončí pozitivně, stroje se přiblíží na půl kilometru k obydleným domům. Zmizí také středověké pohřebiště a bude potřeba přestěhovat stovky vzácných zvířat.

Video Události
video

Události: Reportáž z příprav rozšíření lomu Bílina

Na dohled rypadlům z dolu Bílina se dosud hlínou zaobírali pouze archeologové. Pod zemí se nachází historické pohřebiště se dvěma tisícovkami hrobů. „Mrtví byli donášeni ze širokého okolí, zatím netušíme proč,“ uvedl vedoucí archeologického výzkumu Petr Čech.

Kdyby tu archeologové našli něco velmi vzácného, mohou postupující těžbu zastavit. Nedaleko už ale rostou malé stromky jako budoucí bariéra pro domy, které budou rypadlům nejblíže. Pás nových stromů je dlouhý přes 6 kilometrů a je v něm přes 20 tisíc sazenic. 

Pohřebiště z 11. století u Mariánských Radčic
Zdroj: ČT24
V obci Mariánské Radčice, která se brzy stane nejbohatší v okolí, žije na 500 lidí. Poté, co těžaři vstoupí na její území, budou za to muset platit. „V řádu desítek milionů korun,“ vyčíslil starosta Mariánských Radčic Jaroslav Sikora (Za svobodné volby Mar.Radčice).

Za co peníze utratí, místní zatím nevědí. Jisté je, že domů nebudou jezdit po stejné silnici. Tu totiž pohltí důl. „Postavíme novou silnici jako náhradu,“ slíbil mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Těžba se na půlkilometrovou vzdálenost přiblíží také k Braňanům a městu Duchcov.

/*json*/{"map":{"lat":50.609601877204234,"lng":13.709107443475638,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Stěhování raků, škeblí a ptáků

Těžaři už také stěhují zvířata, která se sama nepřemístí, především raky a škeble. Okolo dolu pak věší desítky budek pro ptáky. „Aby se mohli v dostatečném předstihu přestěhovat z ploch, kam bude postupovat těžba,“ vysvětlil Kopecký. Jaký vliv bude mít další těžba na ekosystém, ukáže biologický průzkum a dále až samotný čas.

Pod zemí je tam na 150 milionů tun uhlí. Důl zatím požádal o rozšíření do roku 2035. Mohl by dobývat i později, o další povolení ale požádá zřejmě až za pár let. Důl Bílina je jediný, u kterého vláda dovolila limity prolomit. Přímo nad uhlím totiž nežijí lidé. Naopak do čtyř let skončí sousední důl ČSA, který by jinak pohltil obydlené vesnice.

Oblast Bíliny patří k emisně nejvíce zatíženým v České republice. Mezi hlavní zdroje znečištění patří vedle povrchové těžby také provoz tepelné elektrárny Ledvice. Po schvalovacím procesu na ministerstvu životního prostředí bude samotné povolení k hornické činnosti vydávat Obvodní báňský úřad v Mostě.