Oběť komunistických čistek i symbol normalizace. Od smrti Gustáva Husáka uplynulo 25 let

10 minut
Studio 6: Od úmrtí Gustáva Husáka uplynulo 25 let
Zdroj: ČT24

Uplynulo dvacet pět let od úmrtí posledního komunistického prezidenta Československa. Gustáv Husák, který zemřel 18. listopadu 1991, byl rozporuplnou osobností s životem plným zvratů. Do povědomí lidí se zapsal jako symbol normalizace, sám přitom nejprve patřil mezi oběti komunistických čistek. Později se ovšem stal vedoucím téhož režimu a jedním z politiků, kteří přivedli zemi do podřízenosti sovětským okupantům.

Gustáv Husák se narodil 10. ledna 1913 v Dúbravce u Bratislavy jako nejmladší ze tří dětí dělnické rodiny. Úspěšně vystudoval práva a živil se jako advokátní koncipient. Již před válkou patřil k předním slovenským levicovým intelektuálům, přispíval například do levicově zaměřené revue DAV. Do komunistické strany vstoupil v roce 1933.

Jeho politická kariéra začala právě ve 30. letech ve studentském hnutí a začala stoupat za druhé světové války, kdy se stal členem vedení slovenské komunistické strany a předsednictva ilegální Slovenské národní rady. Podílel se také na přípravě Slovenského národního povstání. Podle historika Zdeňka Doskočila se ale do odboje zapojil až poměrně pozdě – v roce 1943.

Politické začátky v odboji

„Pomohla mu náhoda. Jednak většina komunistických odbojářů už byla pozatýkaná, takže nastala personální nouze. A jednak komunistická resistence změnila svoji strategii,“ komentoval Doskočil důvod Husákova zapojení do slovenské rezistence. Ta na pokyn Kominterny začala spolupracovat s nekomunistickým odbojem a hledat nové kontakty. Na to se hodili lidé, kteří žili legálně a měli sociální vazby i do nekomunistického prostředí. Husák tyto podmínky splňoval.

Za Slovenského národního povstání patřil Husák mezi osoby, které se podílely na přípravě programových politických dokumentů slovenského odboje. Navrhl i koncept nového řešení česko-slovenských vztahů. „Na druhou stranu Husákova činnost nepostrádala určité kontroverze,“ uvedl Zdeněk Doskočil. „Dlouhé roky se v období komunistického režimu tajilo, že Husák byl autorem memoranda adresovaného sovětským místům. Navrhovalo, aby se československá otázka řešila tím, že Slovensko bude jako svazová republika připojeno k SSSR,“ řekl. Kdyby po roce 1968 vyšel tento Husákův návrh najevo, byla by to podle Doskočila politická sebevražda.

V poválečných letech Husákova politická kariéra rostla. Stál v čele Sboru pověřenců plnícím roli slovenské vlády, měl pod kontrolou policii i Státní bezpečnost. Na podzim 1947 organizoval politické provokace zaměřené na nekomunistické pověřence.

Gustáv Husák
Zdroj: ČT24

Ve vazbě svá doznání vždy odvolal

V době politických čistek, na jaře 1950 čelil spolu s dalšími konstruovanému obvinění ze „slovenského buržoazního nacionalismu“. Zbavili ho funkcí i členství ve straně. „Momentem, který toto obvinění zpustil, byla roztržka Stalina s Jugoslávií. Stalin začal být velmi podezřívavý k osobám, které byly za války v domácím odboji. Měl obavu, že by se tito lidé mohli zachovat podobně jako Jugoslávie, jako Tito, začít se chovat samostatně,“ vysvětlil Zdeněk Doskočil.

O rok později byla kritizovaná stranická odchylka překvalifikovaná na trestnou činnost. Husák skončil ve vyšetřovací vazbě, kde ho příslušníci StB podrobovali fyzickému i psychickému nátlaku.

Pod tímto tlakem se Husák podle Zdeňka Doskočila zezačátku doznával. Vždy ale přiznání odvolal a vyšetřování začalo nanovo. „Trvalo asi rok, než vyšetřovatelé pochopili, že Husák nebude ten, kterého by do scénářů vykonstruovaných procesů mohli použít, jak si představovali,“ řekl.

V roce 1954 ho proto odsoudili na doživotí. O šest let později byl po amnestii propuštěn z vězení a roku 1963 rehabilitován. Svou statečnost využil v roce 1968 při svém politickém comebacku.

Účastník Pražského jara i ničitel nadějí na změnu

Během Pražského jara v roce 1968 vystupoval Husák jako stoupenec reformního proudu v komunistické straně a podporoval Alexandra Dubčeka. „Husák si svůj návrat do politiky vydobyl sám. Využil situace, kdy byla zrušena cenzura a konaly se bojovné aktivy a mítinky studentů a setkání s občany. Husák na nich začal aktivně vystupovat, byl velmi radikální a tím vytvořil situaci, kdy ho nebylo možné ponechat stranou,“ vysvětlil Zdeněk Doskočil okolnosti Husákova návratu na politickou scénu.

V dubnu téhož roku se stal místopředsedou vlády. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 ale obrátil. Tehdejší prezident Svoboda ho vybral na jednání československé delegace v Moskvě. Husák patřil k těm, kteří tlačili na podepsání moskevského protokolu.

Když se v dubnu 1969 dostal s podporou Sovětského svazu do čela KSČ, zmizely poslední zbytky nadějí, že se v okupovaném Československu podaří udržet alespoň některé myšlenky pražského jara. Již v prvním projevu po zvolení mimo jiné řekl: „Jde o to, přátelé, abychom nepodléhali zahraniční propagandě (…) různým našeptávačům nebo silám, které nemají zájem na konsolidaci.“

Gustáv Husák a Leonid Iljič Brežněv
Zdroj: ČT24

Svůj vzestup završil v roce 1975, kdy se stal prezidentem místo těžce nemocného Ludvíka Svobody. Jediný Slovák mezi československými prezidenty měl ve svých rukou prakticky neomezenou moc ve straně i ve státě až do prosince 1987, kdy funkci generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ přenechal Milouši Jakešovi. 

Po sametové revoluci, v prosinci 1989, musel abdikovat a na jeho místo komunisty stále ještě ovládaný parlament zvolil disidenta a „nepřítele socialistického zřízení“ Václava Havla. V únoru 1990 se Husáka zřekli i komunisté a vyloučili ho ze strany. Zemřel 18. listopadu 1991 ve věku 78 let, dva roky po pádu režimu, který pomohl vystavět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOpozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 47 mminutami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 6 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 7 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...