Poslanci se znovu snaží zmírnit protikuřácký zákon, ve hře jsou i kuřárny

Sněmovna poslala takzvaný protikuřácký zákon do třetího čtení. Norma počítá s úplným zákazem kouření v restauracích kromě elektronických cigaret a vodních dýmek. Omezit by měla taky podávání alkoholu – ten by se například nemohl prodávat v automatech. Část zákonodárců chce zákon opět zmírnit. Ke schvalování se dostanou nejdřív v listopadu.

Video Události: Nová diskuse o protikuřáckém zákonu
video

Události: Nová diskuse o protikuřáckém zákonu

Protikuřácká novela zavádí úplný zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a dalších podobných zařízeních. V toleranci restaurací budou jen vodní dýmky a elektronické cigarety. I pro e-cigarety ale mají jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické.

Zákaz kouření klasických cigaret předloha rozšiřuje i na nekryté části zastávek hromadné dopravy a na zoologické zahrady, kde budou moci být kuřácké koutky. Kuřárny nadále budou moci být také v nákupních centrech a na letištích.

Změny v protikuřáckém zákoně
Zdroj: ČT24

Benda znovu prosazuje kuřárny

Kuřárny bez obsluhy, které by mohly zabírat nejvýše čtvrtinu plochy pohostinství, opět prosazuje Marek Benda (ODS). Kvůli podpoře této úpravy sněmovna neschválila v květnu původní protikuřáckou předlohu. Benda také chce ponechat možnost kuřáckých prostor v kinech, divadlech, výstavních a koncertních síních nebo ve sportovních halách.

Hned čtyři pozměňovací návrhy ke zmírnění zákazu kouření v restauracích podal Jan Klán (KSČM). Ve dvou z nich chce výjimky z restrikce pro menší podniky. Provozovatelé by si mohli vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké, nebo nekuřácké.

„Pokud bychom udělali zákaz úplně striktně, tak na vesnicích na malých provozovnách by byl pouze formální. Mohlo by to znamenat likvidaci malých hospod na vesnicích, protože se postupně přemění v kluby, na které se plošný zákaz nevztahuje,“ řekl Klán. Nabídl i možnost, aby výjimku ze zákazu kouření měly podniky, v nichž je více než polovina plochy určena nekuřákům. Poslední Klánův návrh by prakticky umožnil vznik kuřáren.

Komunista Václav Snopek chce zachovat prakticky nynější stav. Hostinští by si mohli vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké, nekuřácké, smíšené s oddělenými prostory, případně s časovou regulací kouření.

Svatopluk Němeček

Svatopluk Němeček

ministr zdravotnictví

„Pozměňovací návrhy ke zmírnění zákazů nemají mou podporu a nemohu s nimi souhlasit.“

Svatopluk Němeček

ministr zdravotnictví

Naopak Rom Kostřica (TOP 09) navrhl třeba zpřísnění plánového zákazu kouření v zoologických zahradách. Zrušil by možnost zřizovat v nich vyhrazená místa pro kuřáky. Kostřica by zakázal kouření i ve věznicích kromě vymezených míst mimo jejich budovy. Tento návrh - na rozdíl od požadavku zakázat kouření v automobilech, v nichž cestují i děti, a návrhu na regulaci kouření i na restauračních zahrádkách, ale už dřív nepodpořil zdravotnický výbor.

Návrhů na změny bude hodně

Vládní předloha by měla omezit i alkohol. Poslanec Radek Vondráček (ANO) prosazuje zrušení povinnosti hostinských nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlevnější alkoholický nápoj o stejném objemu. Poukazuje na volnou tvorbu cen. Ani tento návrh už dřív výbor nepodpořil, ač jeho zastánci tvrdí, že vládní úprava povede ke zpoplatnění kohoutkové vody i tam, kde je nyní zdarma. 

V závěrečném schvalování budou poslanci hlasovat i o vyčlenění procenta z vybrané spotřební daně z lihu, piva, vína, meziproduktů a tabákových výrobků a z odvodu z loterií na protidrogovou politiku. Úpravu podal místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.

Ve hře jsou i další pozměňovací návrhy. Týkají se například zrušení některých sankcí za porušení zákona, odkladu jeho účinnosti na leden 2018 a možnosti podávat při sportovních akcích nápoje, které obsahují nejvýše 15 procent etanolu. Vládní norma by umožnila nabízet na těchto akcích jen výčepní pivo a víno.