Tělo si s boreliózou poradí i samo. Protilátky v krvi automaticky neznamenají nemoc

Boreliózou se v Česku ročně nakazí přibližně čtyři a půl tisíce lidí. Na nemoc existují účinná antibiotika, která do čtyř týdnů zabírají. Řada lidí s dobrou imunitou si ale s nemocí poradí i bez léků. Mnohdy tak ani nezjistí, že boreliózu měli. Podle primářky kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové navíc naprostá většina klíšťat infekci nepřenáší, i když ji mají. Brát si proto po každém přisátí klíštěte antibiotika považuje za naprosto škodlivé.

Mezi první příznaky boreliózy patří zarudlá skvrna v místě přisátí klíštěte. Vytvořit se může po několika dnech, ale někdy až po pěti týdnech. Skvrna většinou nebolí ani nesvědí, takže si jí lidé často vůbec nevšimnou. Pokud se borelióza neléčí, skvrna se rozšiřuje, od středu bledne a někdy může i vymizet. Lidé mohou pociťovat například i únavu, bolesti svalů a kloubů nebo zvýšenou teplotu.

Řada pacientů ale žádné příznaky mít nemusí. „Někteří pacienti přichází už s pozdějším stadiem, například se zánětem mozkových blan, a vůbec si nejsou vědomi, že by měli nějaké první stadium,“ upozornila Roháčová.

Borelióza nicméně stejně jako řada jiných infekcí patří mezi takzvaná sebeuzdravná onemocnění, takže si s ní tělo s dobrou imunitou poradí samo. Pokud tomu tak není nebo se objeví na těle jednoznačné příznaky nemoci, léčí se antibiotiky.

Vakcína na boreliózu brzy nebude

Doba léčby se liší podle formy nemoci. V časném stadiu, kdy si lidé najdou zarudlý flek, je podle Roháčové 14 dnů. „Pozdní formy se léčí dva až čtyři týdny. Po čtyřech týdnech se léčba ukončuje. Setkali jsme se i s tím, že někteří pacienti byli léčeni opakovaně i několik měsíců nebo let. To nemá žádné opodstatnění a je to nadužívání antibiotické léčby,“ dodala.

9 minut
Protilátky proti borelióze automaticky neznamenají nemoc
Zdroj: ČT24

U dvaceti procent pacientů, kteří onemocní boreliózou, dojde k postižení nervového systému – zánětu mozku, mozkových blan nebo nervů. „Nicméně antibiotika pronikají výborným způsobem do mozkomíšního moku a léčba sice trvá někdy i čtyři týdny, ale je fungující,“ uvedla Roháčová.

Jinak je to u klíšťové encefalitidy, na kterou antibiotika nejsou. Na rozdíl od boreliózy se ale zase proti ní dá očkovat. Vývoj vakcíny na boreliózu je podle Roháčové složitý, protože nemoc způsobuje několik typů bakterií. „Nemyslím si, že v nejbližší budoucnosti bude,“ řekla ČT.

Velmi vzácně se při borelióze může objevit postižení srdce nebo očí. Podle primářky se ale objeví jen u jednoho až dvou procent pacientů. „Musí se samozřejmě dobře diagnostikovat, protože příčin může být celá řada,“ upozornila.

Protilátky nejsou nemoc

V Česku se u lidí často objeví i protilátky na boreliózu a mnozí si tak myslí, že onemocněli nebo nemoc stále mají. Roháčová ale upozorňuje, že tomu tak být nemusí: „Člověk je trochu unavený, pobolívají ho klouby, koho ale nebolí? Neodvážila bych se to hned nazývat tímto onemocněním. Lidé jsou ale přesvědčení, že boreliózu mají. Potom je to i měsíce trápí, protože každý má určitou tendenci se pozorovat. Pacientům vždy říkám, že musí mít protilátky na boreliózu, pokud se s ní setkali. Kdyby je neměli, imunita se nechová tak, jak má.“  

Lymeská borelióza je onemocnění přenosné ze zvířete na člověka, kdy je hlavním přenašečem klíště. Bakterie borélie v sobě má i jiný bodavý hmyz. Přisátí na člověka je ale tak krátké, že se do těla většinou nedostanou. Klíště musí být přisáté nejméně 24 hodin, aby se člověk nemocí nakazil.

Boreliózu má kolem třiceti procent klíšťat. Naprostá většina z nich ale podle Roháčové infekci nepřenáší. Nakazí se pouze pět procent lidí, kteří se s infikovaným klíštětem setkají. „Brát si po každém přisátí klíštěte antibiotika je proto naprosto zavádějící a škodlivé,“ uzavřela.

  • Borelióza je typické onemocnění přenosné ze zvířete na člověka. Poprvé byla popsaná v městečku Old Lyme ve státě Connecticut v USA. Zde je jejím původcem spirocheta Borrelia burgdorferi. V Evropě k tomuto druhu přistupují další dva – Borrelia afzelii a Borrelia garini. 
  • V přírodě napadá hlavně hlodavce, ale i vysokou zvěř a některé ptáky. V přenosu se pak uplatňují pouze klíšťata. Aby se nákaza přenesla na člověka, musí být klíště maximálně milimetr veliké a přisáté alespoň 24 hodin. Jiný krev sající hmyz proto nemoc nepřenáší, protože se přisaje pouze na krátkou dobu.
  • Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí. Objevují se i nepříliš specifické příznaky, jako je horečka, bolesti svalů, únava. Chřipku připomínající příznaky se však nemusejí objevovat ve všech případech. 
  • Pokud onemocnění zůstává neléčeno, postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby. Některým z těchto komplikací bývá připisován autoimunitní původ, spuštěný imunitní reakcí namířenou proti infekci.
  • Proti borelióze neexistuje očkování. Léčí se antibiotiky. K přenosu z klíštěte na člověka dochází asi u pěti procent lidí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 7 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 8 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 8 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 11 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...