Státní zástupce nechce došetřovat nákup letounů CASA. Podal stížnost

Státní zástupce nesouhlasí s rozhodnutím soudu, který vrátil k došetření případ nákupu letounů CASA. Proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 6 proto podal stížnost. Informaci České televizi potvrdila tisková mluvčí soudu Zuzana Barochová. Stížností se bude zabývat Městský soud v Praze.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu loni v prosinci. Státní zástupce Jan Kořán obžaloval bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou a někdejšího šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle vyšetřovatelů způsobili nákupem letounů státu škodu 818,8 milionu korun. Parkanová prý nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Obviněné dvojici hrozí až desetileté vězení.

Chtěla se Parkanová zavděčit Topolánkovi?

Podle justice ale nejsou důkazy dostatečné; o tom, že se mají dosavadní výsledky vyšetřování doplnit, rozhodla soudkyně v neveřejném zasedání v polovině září. Obžalobě, která má 210 stran, vytkla dva zásadní nedostatky. Vyšetřovatelé podle ní nedokázali přesvědčivě objasnit motivaci Parkanové ani Staňka k trestnému činu.

„Obviněné Parkanové je kladeno za vinu, že se svého jednání dopustila v úmyslu zlepšit svoje postavení ve funkci ministryně obrany vlády České republiky, především ve vztahu k předsedovi vlády České republiky, Ing. Mirkovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně obrany odvolat. (…) Takováto tvrzení nelze označit než za ryzí domněnky orgánů činných v přípravném řízení, kdy tyto domněnky se nejenže neopírají o žádné objektivní důkazy (…), ale dokonce jsou se shromážděnými důkazy v rozporu,“ uvedla.

Soudkyně poukázala na svědeckou výpověď Topolánka, který řekl, že byl sice nespokojen s prací ministerstva obrany, ale nikoliv s prací Parkanové, proti které „nemůže říci jediné křivé slovo“. Její odvolání prý v dané době nezvažoval, natož v souvislosti s nákupem letounů.

Soudkyně nesouhlasí ani se způsobem stanovení údajné škody, kterou kriminalisté vyčíslili na 819 milionů korun. Kriminalisté se prý měli pokusit sestavit odbornou komisi ze zaměstnanců působících na ministerstvu v dané době, kterým by předložili k posouzení dokumenty tehdy dostupné.

S došetřováním případu, které Binderová žádá, ale pro změnu nesouhlasí státní zástupce Marek Bodlák; 30. září podal stížnost.