Z plavek rovnou do kombinézy. V Jeseníkách a Beskydech může v úterý sněžit

V Jeseníkách a Beskydech může v úterý večer sněžit. Ještě před tím ale v noci na úterý bude vydatně pršet, déšť se očekává zejména v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Spadnout může až 40 litrů vody na metr čtvereční. Meteorologové proto upozorňují, že na menších tocích na severu a severovýchodě zasažených krajů může voda vystoupat až na první povodňový stupeň.

Lysá hora
Zdroj: facebook Autor: Petr Janečka

Velmi vydatný déšť meteorologové očekávají v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku a Šumpersku. Déšť bude postupně zesilovat a od večerních hodin bude trvalý. Pršet by mělo až do úterních 20:00. „Nejvydatnější srážky jsou předpokládány pro návětrné svahy Jeseníků a Beskyd,“ uvedli meteorologové.

Silný vítr může mít až 110 kilometrů za hodinu

V úterý večer začnou srážky přecházet do deště se sněhem nebo ve sněžení. V noci na úterý bude také foukat vítr. V nárazech může dosahovat rychlosti až 110 kilometrů za hodinu a očekává se kromě Jeseníků a Beskyd také v Krkonoších. Nejvíc foukat má ráno, večer bude vítr slábnout. Meteorologové doporučují omezit vycházky do lesů na hřebenech hor.

Počasí v Česku bylo v posledních týdnech proměnlivé. Po rekordně teplé první polovině září následovalo téměř desetistupňové ochlazení a ke konci září se teploty opět vyšplhaly vysoko nad průměr. S příchodem října se prudce ochladilo, předpověď počasí ale slibuje ve druhé říjnové dekádě opět nadprůměrné teploty.

V řadě domácností se už také začíná topit. Bude totiž splněna podmínka, kdy několik po sobě jdoucích dnů nepřesáhne průměrná denní teplota 13 stupňů Celsia.