Dny NATO v Mošnově navštívilo 130 tisíc lidí

Celkem 130 tisíc lidí navštívilo Dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy. Oznámili to pořadatelé. Kvůli špatnému počasí nebyl zájem o akci tak velký jako loni, kdy si ji nenechalo ujít 220 tisíc lidí.  

Právě  vzhledem k sobotnímu nepříznivému počasí byla silnější návštěva v neděli, kdy přišlo 85 tisíc návštěvníků. I přes nižší zájem jsou pořadatelé akce spokojení. „Naprosto ale splnila naše očekávání,“ řekl předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Podle pořadatelů byl letošní program nejbohatší v šestnáctileté historii akce. I když v sobotu podstatnou část dne pršelo, z programu vypadla jediná letecká ukázka. Jiné zásahy do programu organizátoři nemuseli dělat díky tomu, že při dešti nebyla nízká oblačnost.

Návštěvníci měli například jedinečnou příležitost vidět pohromadě dva americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress. Zatímco B-52 přiletěl do Mošnova už několikrát, B-1B byl letos na akci prvním letounem s technologií stealth, jež mu umožňuje být neviditelným pro radary.

Dalšími atraktivními ukázkami byla vystoupení italské letecké skupiny Frecce Tricolori nebo speciální ženské jednotky jordánské armády, která předvedla osvobození rukojmích. Dynamické ukázky ale předvedli kromě vojáků i policisté či celníci. Ve vzduchu nebo na zemi mohli lidé vidět přes 250 kusů techniky.

Video Události
video

Letošní Dny NATO navštívilo zhruba 130 tisíc lidí

Organizátoři uvádějí, že Dny NATO jsou největší přehlídkou vojenské, bezpečnostní a záchranářské techniky ve střední Evropě. Letos se jich zúčastnily jednotky z 21 zemí, speciální partnerskou zemí bylo Německo. Na akci je vstup zdarma. Letos poprvé pořadatelé zavedli osobní prohlídky, během víkendu při nich nezaznamenali žádné incidenty. Prohlídky budou podle Pavlačíka v dalších letech standardem.